Santrifüj Çeşitleri Nelerdir? - 01

Santrifüj Çeşitleri Nelerdir?

Santrifüj aslında kliniklerde rastlayabildiğimiz, birçoğumuzun gördüğü ama hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığı bir cihazdır ve bu cihazların birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu yazımızda ise santrifüj çeşitlerini ve santrifüj hakkındaki diğer konuları anlatacağız. Keyifli okumalar!

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

Santrifüj Nedir?

Santrifüj, laboratuvar ortamlarında cihazın içine yerleştirilen maddelerin ayrıştırılmasını sağlayan cihazdır.

Bu cihazı özellikle hastane, klinik laboratuvarlarında görebilirsiniz. Maddelerin ayrılma işlemi, santrifüj cihazının içinde bulunan maddelerin koyulduğu bölümün yüksek hızda dönmesi sonucu olur. Dönme sırasında oluşan bu kuvvete “Merkezkaç Kuvveti” denir. Bu kuvvet sayesinde karışımdaki ağır maddeler tüpün altına çöker; hafif maddeler ise tüpün üst kısmında kalarak ayrışır. Santrifüj genellikle elektrikli bir motor yardımıyla çalışmaktadır. Ayrıca santrifüj cihazı öyle yüksek devirlerde döner ki; bir sıvının içindeki süspansiyon ve emülsiyon halindeki parçacıkları bile kolayca ayrıştırabilir. Bu ayırma işlemleri santrifüj cihazının yüksek devir hızında dönmesine bağlıdır ve bir santrifüj cihazı dakikada 10 ile 15 bin devir dönüş gücüne sahiptir.

Santrifüj Özellikleri Nelerdir?

Santrifüj cihazı;

 • Elektrik Motoru,
 • Kafes,
 • Elektronik Sistem,
 • Çevirme Mili,
 • Rotor,
 • Kapak

parçalarından oluşur. Yukarıda bahsettiğimiz, tüplerin dönme işlemini gerçekleştiren bölüme rotor denir. İşlem sırasında tüplerin kırılma gibi risklerini ortadan kaldırmak için ufak yastıkçıklar bulunmaktadır. Santrifüj cihazının, küçük ve büyük tüpler için ayrı bölümleri vardır. Ayrıca cihazda bulunan takometreler ise dönüş hızını veya dakikada yaptığı devri gösterir. Ayrıca bu cihazlar, süt sanayisi, serum üretimi, geoteknik modelleme gibi işlemler için de kullanılmaktadır.

Kullanımı pek karmaşık olmayan santrifüj cihazlarını yine de çok iyi bilmek gerekir. Bu noktada cihazla işlem yapacağınız sırada, cihaza tam hakim değilseniz sorumlu bir kişiye danışmanız en iyi seçenektir.

Santrifüj cihazı, karışımlardaki maddelerin birbirinden ayrılması için kullanılan bir cihazdır. Bu amaçla tasarlanan santrifüj cihazları hemen hemen laboratuvar ortamına sahip tüm sektörlerde kullanılmaktadır. Yüksek devir hızı sayesinde, son derece başarıyla çalışan santrifüj cihazı, bundan dolayı oldukça tercih edilmektedir. Santrifüj cihazları dakikada 10 ile 15 bin arası dönüş seçeneğine sahiptir.

Ohaus FC5515R Soğutmalı Mikro Santrifüj

Santrifüj için sitemizden en çok talep edilen cihaz ise Ohaus FC5515R Soğutmalı Mikro Santrifüj cihazıdır. Yukarıda santrifüj cihazının temel özelliklerinden bahsetmiştik. Biraz daha spesifik ve detaylı bir özellik açıklaması olması için Ohaus FC5515R Soğutmalı Mikro Santrifüj cihazının teknik özelliklerine değinmek isteriz.

Genel Özellikleri:

 • Sıcaklık aralığı: -20 ° ila 40 ° C
 • Ön soğutma özelliği, bir çalıştırmadan önce rotor ve hazne sıcaklığını düşürür
 • Döner düğmeli sezgisel kontrol paneli, basit kullanım sağlar
 • Güçlü fırçasız endüksiyon motoru
 • 10 hızlanma ve yavaşlama ayarı
 • 99 parametreye kadar hafıza
 • Motorlu kapak kilitleme sistemi
 • Rotor dengesizlik sensörü, rotor dengesizleşirse veya şok meydana gelirse santrifüjü durdurur
 • Sınıfındaki herhangi bir santrifüjden daha fazla 7 rotor seçeneği
 • Su geçirmez tuş takımı, ünitenin ömrünü önemli ölçüde artırmaya yardımcı olur
 • Maksimum 44 x 1.5 / 2 mL ve 12 x 5 mL tüp kapasitesi
 • 16 saniyeden daha kısa sürede maksimum 15.200 RPM hıza ulaşır
 • 21.953 RCF maksimum g kuvveti
 • Tek bir düğmeye basarak hızlı rotor kurulumu

gibi özellikler sunmaktadır. Aynı zamanda CE, FCC güvenlik sertifikalarına sahiptir.

Teknik Özellikleri:

Hız sınırı 200 dev / dak – 15.200 dev / dak
Maksimum Bağıl Santrifüj Kuvveti (xg) 21.953 g
Maksimum Kapasite (Rotor) 44×1.5 / 2.0ml; 12 x 5 ml
Soğutma Aralığı -4 ° F – 104 ° F (-20 ° C – 40 ° C)
Program hafızaları 99
Paket İçinde Rotor Uygulanamaz
Hızlanma Dişli 10
Yavaşlama Dişlisi 10
Boyutlar 11,5 inç x 22,1 inç x 11,3 inç (292 mm x 561 mm x 287 mm)(YxUxG)
Görüntüle Arkadan aydınlatmalı LCD
Kapak kilidi Motor tahrikli
Net ağırlık 77 lb (35 kg)
Gürültü seviyesi ≤57 ± 2 dB (A)
Güç AC Gücü (Dahil)
Güç tüketimi 500 W
Ön soğutma süresi Oda sıcaklığından 4 ℃ < 10 dakikaya
Rotor Uyumluluğu Açı 24 x 1.5 ml / 2.0 ml; Açı 24 x 1.5 ml / 2.0 ml Mühürlenebilir;Açı 12 x 5 ml Mühürlenebilir; Açı 44 x 1.5 ml / 2.0 ml; Açı 4 x 8 yer PCR Şeritleri; Açı 30 x 1.5 ml / 2.0 ml Mühürlenebilir
Rotor Tanıma Yöntemi Manuel
Çalışma Süresi 10 sn – 99 sa 59 dk 59 sn; Sürekli
Güvenlik Sertifikası CE; FCC
Çalışma ortamı 36 ° F – 95 ° F,% 80 Bağıl Nem, yoğunlaşmayan (2 ° C – 35 ° C,% 80 Bağıl Nem, yoğunlaşmayan)

Santrifüj cihazının birçok çeşidi bulunmaktadır ve bu çeşitler, yapılacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Bunlar;

Santrifüj Çeşitleri Nelerdir?

 • Masaüstü Santrifüj,
 • Düşük Hızlı Santrifüj,
 • Yüksek Hızlı Santrifüj,
 • Ultra Santrifüj,
 • Klinik Santrifüj,
 • Vakum Santrifüj,
 • Soğutmalı Santrifüj,
 • Santrifüj Pompa,
 • Mikro Santrifüj

olmak üzere çeşitlenmektedir. Gelin bu cihazların basit şekilde ne olduklarına bakalım.

Masaüstü Santrifüj Cihazları

Özellikle araştırma laboratuvarlarında kullanılan cihazdır. Adından da anlaşıldığı üzere, masa üstünde kullanılabilen ve çok az yer kaplayan bu cihazlardan oldukça yer tasarrufu sağlanmaktadır. Genel olarak, doku kültürü, protein çalışmaları, DNA ve RNA çalışmalarında kullanılmaktadır.

Düşük Hızlı Santrifüj Cihazları

Hızları 4 bin – 5 bin civarında olan bu cihazlar, oda sıcaklığında kullanılmaktadır. Genel olarak, karışımdaki ağır parçacıkları çökeltme işlemi için kullanılmaktadır. Rotar bölümü sabit açılı veya kova tipinde açılacak şekilde tasarlanmıştır.

Yüksek Hızlı Santrifüj Cihazları

Daha çok biyolojik uygulamalarda kullanılan bu cihazlar ısı kontrollü üretilmiştir. Oldukça yüksek devirlerde çalışmaktadır. Kimya ve biyoloji laboratuvarlarının çökeltme işlemi için kullandığı ideal cihazdır.

Ultra Santrifüj Cihazları

Santrifüj çeşitleri arasında, yapıları genellikle daha karmaşık olan cihazlardır. Hızları dakikada 10 ile 15 bin devire kadar ulaşabilmektedir. Fakat bu yüksek devir sonucu rotar ısınmaktadır. Dolayısıyla, ısınmanın soğutulması için yüksek vakumda tutulmalıdır. Yüksek devirlerde dönmesi numunelere zarar verebileceği için, içleri çelikle kaplanmıştır.

Klinik Santrifüj Cihazları

Kan hücreleri, plazma ve serum gibi sıvıların ayrıştırılması için kullanılmaktadır. Bunun yanında daha birçok araştırma ve uygulama için klinik, poliklinik, hastane laboratuvarlarında oldukça rastlanır.

Vakum Santrifüj Cihazları

Numunelerin ayrıştırılması ve konsantre edilmesi gibi işlemlerde kullanılan fonksiyonel bir cihazdır. Genomik, hücre biyolojisi, mikrobiyoloji, ilaç geliştirme gibi alanlarda kullanılmaktadır. Aynı zamanda vakum santrifüj cihazında ısı ve gaz ayırma fonksiyonu da bulunmaktadır.

Soğutmalı Santrifüj Cihazları

Cihazda bulunan soğutmalı sistem sayesinde, dönme işlemiyle oluşan ısının numuneleri etkilememesini sağlar. Sıcaklığa duyarlı maddelerin ayrıştırılması için kullanılmaktadır.

Santrifüj Pompa

Sıvıların çekilmesi için kullanılan bir pompa çeşididir. Özellikle petrol ve sondaj alanları için kullanılmaktadır. Pompa sıvıyı yapısında bulunan çark merkezine çeker ve santrifüj kuvvetiyle beraber sıvı çark çevresinde dolaşarak aktarılır.

Mikro Santrifüj Cihazı

Laboratuvarlarda bulunan ve en çok tercih edilen santrifüj cihazıdır. Kan, DNA gibi birçok numuneyi ayırmak için kullanılmaktadır. Masaüstü santrifüj cihazları gibi laboratuvar tezgah üzerinde kullanılabilen ve az yer kaplayan kullanışlı cihazlardır. Mikro santrifüj cihazları da kendi içinde rotar boyutu, kapasite, ivmelenme hızı gibi birçok modele ayrılmaktadır.

Santrifüj Fiyatları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok santrifüj çeşitleri mevcuttur. Dolayısıyla hangi işlemler için hangi santrifüj cihazını kullanmanız gerektiğini iyi saptamanız gerekiyor. Dilerseniz bu cihazlar için ya da diğer laboratuvar cihazları hakkında daha detaylı fikir edinebilmeniz için bizimle rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz.

CİHAZLAR FİYATLAR
Hermle Z206A Masaüstü Santrifüj Sorunuz
OHAUS FC 5706 K Santrifüj 1633 € + KDV
Nova Safety – 8’Li Gerber Santrifüj 900 € + KDV
Onilab D1008 Mini Santrifüj Sorunuz

Bu yazımızda santrifüj nedir, santrifüj çeşitleri nelerdir, özellikleri nelerdir, OHAUS FC5515 Mikro Santrifüj, fiyatları gibi birçok konudan olabildiğince basit bir anlatımla bahsetmeye çalıştık. Umarız sizler için faydalı bir içerik üretmeyi başarbilmişizdir. Daha fazlası için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir