Rotary Evaporatör Nedir ve Nerelerde Kullanılır? - 01

Rotary Evaporatör Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Rotary Evaporatör Nedir?

Kimya laboratuvarlarında önemli araçlardan biri olan rotary evaporatör, vakum altında buhar basıncı düşürülerek, çözücülerin buharlaştırılması için kullanılan laboratuvar cihazıdır.

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

Karmaşık bir yapısı ve sistematiği var gibi görünse de aslında kullanımı göründüğü kadar zor değildir. Talimatları düzgün yerine getirdiğiniz ve steril kullandığınız şekilde, en hızlı verimli sonucu almaktasınız. Yeni nesil bir kimya laboratuvarının olmazsa olmaz cihazlarından biridir.

Rotary evaporatör 4 ana bileşene sahiptir:

 • (Döner buharlaştırıcı) Rotary Evaporatör,
 • Vakum Pompası
 • Vakum Kontrol Sistemi,
 • (Chiller) Soğutmalı Sirkülatör.

Ek olarak, işlem yapılacak numuneyi içeren yuvarlak tabanlı şişenin takılması gerekir.

Rotary Evaporatör İşlevleri Nelerdir ?

Rotary Evaporatör:

Bir diğer adı döner buharlaştırıcı olan cihaz, buharlaştırma balonunun içindeki çözücünün yüzey alanını büyütmek için kullanılmaktadır.

 1. Kondanser,
 2. Sıcaklık Kontrollü Su Banyosu,
 3. Buharlaştırma Balonu,
 4. Döner Motor Aksamı,
 5. Toplama Kabı

ana kısımlarından oluşmaktadır.

Vakum Pompası ve Kontrol Sistemi:

Sıcaklık değerindeki vakum değeri, yapılan işlemi direkt olarak etkilemektedir. Dolayısıyla, bilinçsiz kullanılan vakum kaynağı yapılan işleme negatif yönde etki etmektedir. Vakum derecesinin yeterli olmaması durumunda buharlaştırma sağlanamaz, vakum derecesinin fazla olması ise numunenin kaynamasına yol açmaktadır. Bu noktada yaptığınız işlemlerde en verimli sonuçları alabilmek için bu gibi detaylara çok dikkat etmelisiniz.

Soğutmalı Sirkülatör:

Bir rotary evaporatör cihazında vakum derecesine dikkat edildiği gibi suyun sıcaklığına da aynı önemde dikkat edilmelidir. Sirkülatörlerin doğru kullanımıyla suyun derecesine bağlı olarak işlemlerinizde verimli sonuçlar alabilirsiniz.

Rotary Evaporatör Nerelerde Kullanılır ?

Rotary Evaporatör kimya laboratuvarlarında kullanılmasının yanı sıra;

 • İlaç
 • Kozmetik
 • Gıda
 • Petrokimya
 • AR-GE

gibi alanlarda da gerekli işlemler için uygulanmaktadır. Cihaz, bu alanlarda yapılan işlemler için büyük ve temel fayda sağlamaktadır. Cihazın doğru kullanımı verilen sonuçların doğru olması ve işlemlerin iyi bir verimlilikle sürdürülebilmesi için kullanma talimatlarına dikkat etmeli ve steril bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Çünkü ufak bir yanlışlık bile yaptığınız zaman testlerin yanlış olmasına ve bazı durumlarda beklenmedik büyük sorunlar ile karşılaşmanıza yol açabilir.

Buchi R100 Rotary Evaporatör Özellikleri !

Kimya laboratuvarlarında buharlaştırma işlemleri için en çok tercih edilen ürünlerden biri Buchi R100 Rotary Evaporatör cihazıdır. Bir çok özelliği ile öne çıkan bu yeni nesil, doğru kullanım ile birlikte en verimli sonuçları vermektedir. Laboratuvarlarda yapılan genel uygulamaları karşılamak için yüksek kalitede tasarlanmıştır. Diğer cihazlara göre aralarında en uygun fiyatlı ürünlerden biri olan Buchi R100 Rotary Evaporatör ürününde, dönüş hızı 20 ile 280 rpm olmakla beraber, 1 adet dik kondenser, 1L buharlaştırma balonu, 1 L toplama balonu ve 1 adet buhar kanalı verilmektedir. Sıcaklık göstergesi digital olarak tasarlanmıştır; dönüş göstergesi ise analogtur. Asansör sistemi manuel olup, konsander tipi dik tip olarak tasarlanmıştır ve konsander yüzey alanı 1.500 cm2dir. 1.300 watt ısıtma gücüne ve maksimum 4.000 ml çalışma kapasitesine sahiptir.

Buchi R100 Rotary Evaporatör ürününü tüm göz alıcı özellikleriyle inceleyebilir ve iletişim numaramızdan ürün hakkında daha detaylı bilgilendirme için bizlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Rotary Evaporatör Fiyatları !

Günümüzde rotary evaporatör cihazları, işlevinden dolayı diğer cihazlara göre biraz pahalıdır. Fakat verdiğiniz ücrete tamamiyle değen ürünlerle işlemlerinizi çok kolay yapabilirsiniz. Biz sizlere üründen ziyade hizmet satmak isteriz. Almış olduğunuz cihazlarımızdan memnun kalmanız bizler için çok önemlidir. Dolayısıyla satın almadan önce kafanızda oluşan herhangi bir sorunda bizlere kolaylıkla ulaşabilir, rotary evaporatör fiyatları ve özellikleri gibi bir çok konuda bilgi alabilirsiniz.

Sizler için web sitemizde bulunan kaliteli ve en çok tercih edilen rotary evaporatör ürünlerinin fiyat tablosunu oluşturduk.

 

CİHAZLAR FİYATLAR
Heidolph HEİ-VAP Presicion ML/G1 Rotary Evaporatör Sorunuz
Buchi R300 Rotary Evaporatör Sorunuz

Bu yazımızda sizlerle rotary evaporatör nedir ne nerelerde kullanılır, Buchi R100 Rotary Evaporatör özellikleri nedir gibi konulara değindik. Umarız sizlere bir şeyler katabilmişizdir. Laboratuvar cihazları hakkında diğer içeriklerimize de blog sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir