pH Metre Nerelerde Kullanılır? - 01

pH Metre Nerelerde Kullanılır?

Bu yazımızda sizlere pH metre kullanım alanları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Aynı zamanda METTLER TOLEDO MASA TİPİ MULTİPARAMETRE S220-K cihazı hakkında bilgilendireceğiz. Daha çok içeriğe ulaşmak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

pH metre nedir?

pH metre, pH değerini ölçme işlemi gerçekleştiren bir cihazdır. Bir maddenin asidik, bazik veya nötr olduğunu ph metre ile öğrenebiliriz.

Peki ya pH nedir? 0-14 aralığında bir ölçü skalası bulunan, bir maddenin asidik ve alkalik değerlerini saptayan bir ölçü birimi olarak tanımlanabilir.

pH Metre Çeşitleri

pH Metre işlevselleri ve tercihler doğrultusunda dört farklı çeşide ayrılmaktadır. Ayrıca özellik ve çeşitlerine göre farklı pH metre fiyatları bulunmaktadır. İşleriniz ve laboratuvarınız için en doğru olan pH metre cihazını seçmek için yazımızı okumaya devam edin.

Portatif ph Metre

Portatif pH Metre taşınabilir özelliği ile laboratuvar dışında da kullanım olanağı tanımaktadır. Su geçirmez özellikleri sayesinde dayanıklıdır. Doğru ölçümlemeler yapabilmekte ve bu sebep ile güvenilir bir cihazdır. Kullanımı da oldukça kolaydır. Portatif cihazlarda fiyat performans açısına dikkat edilmelidir. pH metre fiyatları görece bu tip pH metrelerde uygun olsa da performans değerleri bakılarak bir seçim yapılmalıdır.

Cep Tipi pH Metre

Masa Tipi pH Metre

Masa Tipi ph Metreler laboratuvarlar için kullanım kolaylığı sunmaktadır. Aynı zamanda hassas ve güvenilir ölçümler yapabilmektedir. Basit bir kullanıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. METTLER TOLEDO MASA TİPİ MULTİPARAMETRE S220-K  cihazı ekonomik olmasının yanında çeşitli işlerde kullanılabilmesinden dolayı fonksiyonel bir cihazdır. Yalnızca pH metre olarak kullanılmayan cihaz ORP ve iyon konsantrasyonunu da ölçebilmektedir. Ekran yapısı ve göstergeleri sayesinde ölçümler kolaylaşırken önemli detaylar daha göz önünde ve takip edilebilir hale gelmiştir. pH metre fiyatları Lab 7/24 tarafından farklı segmentlerde sunulmuştur. Fiyat performans açısından düşünülmüş ve sektör seviyesinden değerlendirilen fiyatlar verilmiştir.

Masa Üstü pH Metre

Bu yazımızda sizi bilgilendirmek amacı ile maddelendirdiğimiz pH metre çeşitleri hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabileceğiniz yazımızı pH Metre Çeşitleri Nelerdir? inceleyebilir laboratuvarınız için en uygun tipi seçmeniz konusunda destek alabilirsiniz.

PH Metre Kullanım Alanlar Nerelerdir?

Tarım

Toprağa ekilen ürünün verimli olması açısından pH değeri oldukça önemlidir. Bu sebep ile hassas ölçümler yapabilen bir cihaz vasıtasıyla pH değeri ölçülmelidir. Farklı bitkilerin farklı pH değerine ihtiyaçları olduğunun da bilinmesi gereklidir. Tarım alanında kullanırken taşınabilir olması öncelikli tercihlerimizden biri olabilmektedir. Ohaus ST20R Kalem Tip ORP Ölçer cihazı portatif ve kolay taşınabilir olması sebebi ile tercih edilebilecek ilk cihazlardan biridir.  İşinizin olduğu her yere götürebileceğiniz bir cihazdır ve kullanımı kolaydır. Aynı zamanda iyi derece bir doğrulukta iletkenlik ölçebilmektedir.

Süt ve süt ürünleri

pH dengesi önemli olan bir diğer ürün grubu süt ve süt ürünleridir. Sütün kesilme ihtimali olmasından dolayı pH değerinin sıklıkla kontrol edilmesi gerekmektedir. Sütün pH değeri minimum 4.7 pH olmalıdır.

Tıp

Ayrıca antibiyotik ilaçlarının yapılmasında da pH değeri önemli bir yere sahiptir. Çünkü aksi bir durumda sağlığı tehdit edebilecek zararlara yol açabilmektedir.

Havuzlar

Bilindiği üzere yüzme havuzları birçok kimyasalı barındırmaktadır. Bu nedenle de pH değeri büyük nem arz etmektedir. pH değerindeki oynama vücuda zarar verebileceğinden dolayı sıklıkla kontrol edilmektedir. Yüzme havuzlarının nötr ya da bir miktar alkali olması istenmektedir.

Balık Üretimi

Tuzlu ve tatlı su balıkları farklı pH değerlerinden yaşamlarını devam ettirebilmektedirler. Eğer balık üretimi yapıyorsanız dikkat etmeniz en önemli detay bu olmalı ve gerekli cihazları temin ederek ölçümlemeleri izlemelisiniz.

Et ve et ürünleri

pH değeri bir et ürünün tazelediğini bildiren etmenlerden biridir. Tazelik durumunu kontrol etmek pH değerine bakılmaktadır.

Sağlık

Mide rahatsızlıklarında da kullanılabilen bir cihazdır. Hastanın yutması sağlanarak 24 saat süreyle midede kalarak ölçümler yapabilmektedir.

Sanayi ve atık sular

Çökeltme tekniğinin kullanıldığı alanlardan biridir. Bu sayede atıkların filtreleme ile sudan ayrıştırılması sağlanmaktadır.

Yemek sektörü

Özellikle bir oluşum sürecinden geçen tepkimeler yaşayan yemek diyebileceğimiz ürünler pH değeri ürünlerin ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu tip yemek ürünleri hazırlanırken pH değerinin tespiti ve takibi yapılmalıdır. Gıda sektörünün en önemli parçası olması sebebi ile cihaz seçimi de oldukça önem kazanmaktadır. EBRO PHT 830 SET 1 GIDA PH METRESİ Epoksi Elektrot Ile cihazı gıda sektöründe kullanılmak için üretilmiş cihazlardan biridir. Gıda sektörünün yanında et ürünleri ve sıvı ürünlerin ölçümlenmesinde kullanılmaktadır. pH ve sıcaklık değerlerini de ölçebilen cihaz taşınabilir ve otomatik kalibrasyon özelliği olmakla birlikte veri kaybını önleyebilmektedir.

Su

Vücudumuz için ideal su pH değeri 7.0 dan başlayarak 8.5 kadar olan yani biraz alkali olmasıdır. pH değer aralıklarını doğru bir şekilde ölçümleyebilmek için hassas cihazlar kullanmak faydalı olacaktır.

Temizleme Sektörü

Farklı tip ve özellikteki temizleme malzemesinin işlevine göre farklı pH değerlerinden olması gerekmektedir. Kimyasal özelliklere sahip olmalarından dolayı da pH değerleri önemlidir. Alkali ve asidik temizleyiciler bulunmaktadır. Kimyasal işlemler aynı zamanda kritik işlemlerdir. Bu sebep ile ölçümlerde iyi performans ve ileri teknolojik cihazların kullanılması büyük bir önem arz etmektedir. Bu noktada ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek en iyi cihazlar Ohaus ST3100F Masaüstü PH Metre dir. Her iki cihazda da kullanım ömrü oldukça uzun olmaktadır. Bunun yanında hassas ölçümlemelere sahip bu cihazlar yüksek performanslara sahip doğru pH ve ORP ölçümü yapabilmektedirler.

pH Metre Fiyatları Nelerdir ?

Aşağıda sizler için sitemizde en çok tercih edilen pH metre fiyatları tablosunu paylaştık. Fiyat tablosu üzerinden pH metre cihaz isimlerine tıklayarak daha detaylı görüntüleyebilirsiniz. Cihazlar hakkında merak ettiğiniz ya da sormak istediğiniz bir durum olduğunda bizimle kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz.

Ph METRE FİYAT
Ohaus ST3100M Masaüstü PH-iletkenlik Ölçer (Multiparametre) 746 € + KDV
Ohaus ST2100F Masaüstü PH Metre 415 € + KDV
Ohaus ST20R Kalem Tip ORP Ölçer 171 € + KDV
Ohaus ST5000 Masaüstü PH Metre 799 € + KDV
Ohaus ST3100M -F Masaüstü PH Metre (Multiparametre) 746 € + KDV

Size bu yazımızda pH Metre Nerelerde Kullanılır, pH metre fiyatları nelerdir gibi konular hakkında bilgi vermeyi amaçladık. Aynı zamanda en çok tercih edilen  METTLER TOLEDO MASA TİPİ MULTİPARAMETRE S220-K cihazı hakkında da sizleri bilgilendirmek istedik. Sizlere faydalı içerikler sunmak için çalışıyoruz. Daha fazlası için bize takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir