pH Metre Nedir? - 01

pH Metre Nedir?

Bu yazımızda sizlere pH metre nedir ve kullanım alanları nelerdir gibi konuları açıklamaya çalışacağız. Vereceğimiz bilgilerin yanı sıra Ohaus ST3100F Masaüstü PH Metre hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Keyifli okumalar.

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

pH Nedir ?

pH dediğimiz kavram 1909 yılında bir kimyagerin tanımlamasıyla bugünlere kadar gelmiş ve hayatımızda önemli bir yer etmiştir. Biz farkında olmasak bile pH değeri hayatımızda büyük önem taşımaktadır. Açılımı “power of hydrogen” olan pH, tanımsal olarak bir maddenin asidik veya alkalilik değerlerini ölçmeye yarayan bir ölçü birimidir. 0-14 arası bir ölçü sklasına sahiptir. Çözeltinin asidik bazik ya da nötr olduğunu bu cihaz sayesinde anlayabiliriz.

Ohaus ST3100F Masaüstü pH Metre Nedir ?

pH metre basit olarak pH değerini ölçme işlemlerinde kullanılan bir cihazdır. Laboratuvar araştırma ortamında kullanılmasının yanı sıra tıp alanında da oldukça kullanılan bir cihazdır.

Ohaus ST3100F Masaüstü PH Metre bir çok sektörde tercih edilmesinin yanı sıra kullanımıyla da büyük ölçüde fark yaratmayı başarmıştır.  pH metre cihazı aldığı sinyal değerlerini pH birimine çevirerek potansiyometrik bir ölçüm sağlamaktadır. Hassas ölçüm işlemlerinin yanı sıra çok karışık ve zor bir kullanışı yoktur. Yaptığınız ölçümlerle içiniz rahat bir şekilde uygulamanızı yapabilirsiniz. Üst düzey deneyler ve araştırmalar için tasarlanmıştır. Genel özelliklerinin yanında teknik özelliklerine de ayrıca değinmek faydalı olacaktır.

Teknik Özellikler
pH Ölçüm Aralığı : -2.00 … 20.00
mV Aralığı : -1999… +1999 mV
Sıcaklık Ölçüm Aralığı : -5°C… 110 °C
Hassasiyet : 0.01 pH, 1 mV, 0.1 °C
Doğruluk : ±0.01 pH, ±1 mV, ±0.5 °C
Hafıza : 99 adet veri , son kalibrasyonu kaydetme
Güç : 110-240 V/50 Hz, 12V DC
Bağlantı : RS232
Ağırlık : 750 gr
Ekran : Aydınlatmalı LCD
Gövde Malzemesi : ABS

İleri teknoloji ve yüksek performansla donatılmış bu ürünü Ohaus ST3100F Masaüstü PH Metre sayfasından daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

pH Metre Kullanım Alanları Nelerdir?

pH değerlerinin hayatımızın içinde olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla içtiğimiz sudan bastığımız toprağa kadar geniş bir alana sahiptir. Bunlardan bazıları tarım, üretim, hayvansal gıdalar, su, havuz, tıp, laboratuvar araştırmaları ve daha bir çok alanda mevcuttur. Gelin bunlardan bir kaçını ele alalım.

Tarım

Topraktaki pH seviyesi ürünler için çok önemli bir rol oynamaktadır. Mahsullerin ekileceği toprağın pH değerleri istenilen gibi olması durumunda ürünlerin gelişimi iyi bir seviyede tamamlanacaktır. pH seviyeleri üründen ürüne farklılık gösterdiğinden dolayı cihaz seçiminde de ayrıca dikkatli olunması gerekir.

Et ve Et Ürünleri

Tükettiğimiz et ve et ürünlerinde de pH değeri çok önemli bir yere sahiptir. Kesimden sonra yaşanan su kaybı, mikroorganizmaların artışı gibi reaksiyonlar sonucunda canlıya ait pH değeri düşer. Et ürünleri için en doğru pH değerinin 5.0 – 6.0 arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve Süt ürünleri üretiminde pH devamlı olarak kontrol altında tutulmaktadır. Sütün pH değeri türleri arasında büyük farklar göstermemektedir. Bu sebeple ortalama olarak bir keçi sütünün pH değeri 6.3 – 6.7 ; bir inek sütü ise ortalama 6.6 pH değerindedir. İnsan sütü ise alkalidir ve pH değeri 7.3’tür.

pH Metre Fiyatları

Sizler için sitemizdeki pH Metre ürünlerinin fiyat tablosunu oluşturduk. pH metre cihazını satın almadan önce iyice araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Bu noktada cihazlar hakkında daha detaylı bilgi almak için direkt olarak bizimle de iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz pH Metre ürünlerinin yanı sıra bir çok alanda kullanılan ve çeşitli markalardan oluşan diğer ürünlerimizi de cihazlar bölümünden inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir