Ohaus Nem Tayin Cihazı Nasıl Kullanılır? - 01

Ohaus Nem Tayin Cihazı Nasıl Kullanılır ?

Gelişen teknoloji her geçen saniye bizlere yeni bir şeyler katmaktadır. Sektör ve yarar fark etmeksizin çoğu alanda bizlere destek olan bu gelişmeler hayatımızda devamlı kolaylık sağlamaktadır. Teknolojik gelişmeler hayatımızın birçok sektöründe yer verilmiştir. Ohaus nem tayin cihazı bu gelişmelerden biridir. Bu yazımızda;

 • Ohaus Nem Tayin Cihazı Ne İşe Yarar?
 • Ohaus Nem Tayin Cihazı Nasıl Kullanılır?
 • Ohaus Nem Tayin Cihazı Özellikleri Nelerdir?
 • Ohaus Nem Tayin Cihazı Fiyatları Nelerdir?

sorularının cevaplarını öğrenebilirsiniz ! Keyifli okumalar !

Ohaus Nem Tayin Cihazı Ne İşe Yarar ?

Yapısından bir ısıtıcı ile beraber bir de terazi bulunduran nem tayin cihazı, temel olarak başlangıç ağırlığı ile beraber kurutma süresince ortaya çıkabilecek ağırlık kaybını hesaplayarak kısa süre içinde nem ve kuru madde oranını yüzdesel olarak hesaplar ve LCD ekran üstünden bizlere sunar.

Daha net bir tabirle tartımı meydana getirilen ürünün ilk ve son tartım arasındaki ağırlık kaybı üstünden nem ve kuru madde oranı yüzdesel olarak ortaya çıkmaktadır. Doğal ki kullandığınız nem tayin cihazının yeni nesil olması ve işlevinin sıhhatli olması da mühim bir noktadır. Ohaus nem tayin cihazı, bu aşamada istenilen verimliliği oldukça iyi sağlamaktadır.

Ohaus nem tayin cihazı sahip olduğu özellikler ve farklı modellerle pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bu sebepten ötürü pek çok farklı sektörde dahi en çok kullanılan nem tayin cihazı olma niteliğine sahiptir.

Ohaus Nem Tayin Cihazı Nasıl Kullanılır ?

Ohaus nem tayin cihazı kolay kullanımı yardımıyla yaptığınız numune uygulamasında kolaylıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gerekenleri maddeler halinde açıklayacak olursak;

 • Numune koyma haznesine 2-3 gram numune koyarak çalışmanızın sıcaklığını ve süresini ayarlayın.
 • Cihazın kapağını kapatın ve çalıştırın.
 • Dijital ekrandaki yüzdelik nem ve kuruluk değeri hesaplanması ortalama olarak 25-30 dakika sürmektedir.
 • 25-30 dakika içinde içerideki ısı ve kurutma işlemlerine bağlı olarak verilen değerlerde değişimler olacaktır .
 • Değerler sabitlendikten sonrasında işlem tamamlanır ve dijital ekranda yüzdelik nem ve kuru madde değerlerini gösterir.

İşte nem tayin cihazı bu kadar kolay kullanıma haizdir ve sizler de laboratuvar ortamında tartım uygulamanızı bu cihaz ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Bununla birlikte kolay kullanımı ve gelişen teknolojiyle uyumlu olması sayesinde oldukça tercih edilmektedir.

Ohaus Nem Tayin Cihazı Özellikleri Nelerdir ?

Cihazdan cihaza özellikler değişmektedir. Her ürünün kendine ilişik özellikleri gelişmiş yanları ya da eksiklikleri bulunmaktadır. Dolayısıyla Ohaus nem tayin cihazı alırken oldukca iyi bir araştırma yapmaya itina göstermelisiniz. Standart bir Ohaus nem tayini cihazının özelliklerinden bahsedecek olursak;

 • Aygıt kapasitesi marka ve modele göre değişmektedir.
 • LCD aydınlatmalı ekran özelliği
 • Süre ayarlı, otomatik ya da manuel bitiş seçeneği
 • Halojen ısıtma teknolojisi
 • Kurutma seçenekleri
 • Ölçüm sonucu seçenekleri

Genel bilgilerin yanında Ohaus nem tayin cihazının teknik özelliklerine de değinmek isteriz. Bu aşamada “Ohaus MB 27 Nem Tayin Cihazı” ürünümüzü ele alalım.

Teknik Özellikler Ohaus MB 27 Nem Tayin Cihazı
Kapasite :90 gr
Duyarlılık :%0,01 – 0.001 gr
Örnek Miktarı : 3-20 gram arasında, min 0,5 çalışma imkanı
Çalışma Süresi :1-99 Dakika
Çalışma Sıcaklık Aralığı :50°C… 160 °C
Çalışma Nem Aralığı :10… 80% RH
Isıtma Teknolojisi :Halojen
Dara Aralığı :Tam Kapasite
Ekran : LCD Aydınlatmalı
Pan Boyutu :90 mm
Ölçüm Sonucu : %nem , %katı, kütle , sıcaklık , süre

Doğal ki cihazlardaki tüm özellikler bu maddelerle sınırlı kalmamaktadır. Dolayısıyla iyi araştırmak ve bilgi almak bu durumda oldukca önemlidir. Bununla beraber sitemizde bulunan bir başka “Ohaus MC 2000 Hububat Nem Tayin Cihazı” ürününü de inceleyebilirsiniz.

Ohaus Nem Tayin Cihazı Fiyatları Nelerdir ?

Ohaus nem tayin cihazı fiyatları model ve markaya göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla, cihaz satın alma evresinde tedarikçi firma ile konuşmanızı tavsiye ederiz. Böylece cihaz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmuş olursunuz. Bununla birlikte da satın alacağınız cihazın, işleminiz için uygun olup olmadığını kontrol etmiş olursunuz.

Lab724 ekib olarak bu yazımızda Ohaus nem tayin cihazı nedir ve nasıl kullanılır gibi sorulara elimizden geldiğince yanıt bulmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Laboratuvar cihazları hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir