Nem Tayin Cihazı Nedir ve Nerelerde Kullanılır? - 01

Nem Tayin Cihazı Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Nem Tayin Cihazı Nedir?

İçinde bir terazi ve ısıtıcı bulunduran nem tayin cihazı, temelde numunenin başlangıç ağırlığını ve kurutma işlemi süresince oluşan ağırlık kaybını kısa sürede hesaplayarak maddenin nem oranı ve  kuru madde oranını yüzdelik olarak veren bir laboratuvar cihazıdır.

Nem tayin cihazı, laboratuvar ortamında tartımı yapılan bir numunenin ilk ve son tartım uygulaması arasındaki kütle farkını kısa sürede bulduğu için büyük oranda tercih edilmektedir. Tabii ki kullandığınız nem tayin cihazının yeni nesil olması ve işlevinin sağlıklı olması da önemli bir noktadır.

Nem Tayin Cihazı Nasıl Kullanılır?

Nem tayin cihazı kolay kullanımı sayesinde yaptığınız numune uygulamasında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yapmanız gerekenler;

 • Numune koyma haznesine 2-3 gram numune koyarak çalışmanızın sıcaklığını ve süresini ayarlayın.
 • Cihazın kapağını kapatın ve çalıştırın.
 • Dijital ekrandaki yüzdelik nem ve kuruluk değeri hesaplanması yaklaşık olarak 25-30 dakika sürmektedir.
 • 25-30 dakika arasında içerideki ısı ve kurutma işlemlerine bağlı olarak verilen değerlerde değişiklikler olacaktır .
 • Değerler sabitlendikten sonra işlem tamamlanır ve dijital ekranda yüzdelik nem ve kuru madde değerlerini gösterir.

İşte nem tayin cihazı bu kadar basit kullanıma sahiptir ve sizler de laboratuvar ortamında tartım uygulamanızı bu cihaz ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Nem Tayin Cihazı Nerelerde Kullanılır?

Nem tayin cihazının başlıca kullanım alanları

 • Gıda laboratuvarları
 • Kimya laboratuvarları
 • Biyoloji laboratuvarları
 • Endüstri laboratuvarları

şeklinde sıralanabilir. Basit bir tabirle, tartımı yapılan numunenin ilk ve son tartım arasındaki ağırlık kaybını, nem ve kuru madde olarak gösterilmesi için kullanılır. Nem tayin cihazı ile tartım yaptığınız numune cihaz ile bir kaç işlemden geçirerek aradaki ağırlık kaybını yüzdelik olarak görebilirsiniz. Bu da bir ürünün işlenebilirliğini, ömrünü, kalitesini analiz etmeye yarar. Bu bağlamda nem oranın doğru şekilde belirlenmesi bir çok sektörde kaliteli üretimler için büyük rol oynar.

Cihazdan cihaza özellikler değişmektedir. Her ürünün kendine ait özellikleri gelişmiş yanları ya da eksiklikleri bulunmaktadır. Dolayısıyla nem tayini cihazı alırken çok iyi bir araştırma yapmaya özen göstermelisiniz. Standart bir nem tayini cihazının özelliklerinden bahsedecek olursak;

 • Cihaz kapasitesi marka ve modele göre değişmektedir.
 • LCD aydınlatmalı ekran özelliği
 • Zaman ayarlı, otomatik ya da manuel bitiş seçeneği
 • Halojen ısıtma teknolojisi
 • Kurutma seçenekleri
 • Ölçüm sonucu seçenekleri

Tabii ki cihazlardaki tüm özellikler bu maddelerle sınırlı kalmamaktadır. Dolayısıyla iyi araştırmak ve bilgi almak bu konuda çok önemlidir. Bu bilgilerin yanında tavsiye verecek olursak OHAUS MB27 Nem Tayini Cihazı ürününü incelemelisiniz.

OHAUS MB27 Nem Tayini Cihazı

Nem tartım uygulamaları için yeni nesil Ohaus MB27 Nem Tayini Cihazı hızlı etkin ve ergonomik bir şekilde nem içeriğini en iyi sonuçla ölçmek için tasarlanmıştır. Ohaus MB27 Nem Tayini Cihazı ilaç, kimya, gıda gibi bir çok sektörde hassas tartım uygulamaları için geliştirilmiştir. Bir çok özelliğinin yanı sıra 90 gr kapasitesi ve tekrarlanabilir özelliği ile dikkat çekmektedir. Dilerseniz siz de Ohaus MB27 Nem Tayini Cihazı ürününe ulaşabilir ve diğer özelliklerini de inceleyebilirsiniz.

Nem Tayin Cihazı Fiyatları

Nem tayin cihazı fiyatları model ve markaya göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü her bir farklı işlevsel özelliklere sahiptir. Bunun yanında sitemizde bulunan tüm nem tayin cihazları, tıpkı diğer ürünler gibi fiyat ve performans uyumludur. Nem tayin cihazları hakkında ekstra bilgi almak ya da cihaz hakkında herhangi bir soru için de bizimle kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz.

Aşağıdaki, sizler için web sitemizde bulunan ve Ohaus MB27 cihazıyla beraber en çok tercih edilen 2 adet nem tayini cihazı fiyat tablosu oluşturduk. Siz de tablo üzerinden cihazlara ulaşarak, cihaz hakkında pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

NEM TAYİN CİHAZI FİYATLARI
Shimadzu MOC63U Nem Tayin Cihazı 5.972,50 TL
Ohaus MC 2000 Hububat Nem Tayin Cihazı 4.013,66 TL

Bu yazımızda sizlere nem tayini cihazı nedir ve nerelerde kullanılır konusuna ve yeni nesil harika bir ürün olan Ohaus MB27 Nem Tayini Cihazı ürününe değindik. Umarım bu konu ile sizlere fayda sağlayabilmişizdir. Laboratuvar alanına meraklı iseniz daha fazla bilgi edinmek için Laboratuvarda En Çok Kullanılan 9 Ürün adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz! Bu ürünlerin yanı sıra, iletişim bölümünden nem tayini cihazı ve web sitemizde bulunan diğer laboratuvar cihazları hakkında da daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir