MMM Medcenter Etüv Nedir ve Fiyatları Nelerdir ? - 01

MMM Medcenter Etüv Nedir ve Fiyatları Nelerdir ?

Etüv cihazları, vakumlu etüvlerden farklı olarak mikrop üretme ve sterilizasyon işlemleri içinde laboratuvar ortamlarının neredeyse olmazsa olmazıdır. Tabii MMM Medcenter marka etüv cihazları da bu uygulamalar için tercih edilen yaygın markalar arasında yer alır. Dolayısıyla bu yazımızda;

 1. MMM Medcenter Etüv Nedir ?
 2. MMM Medcenter Etüv Özellikleri Nelerdir ?
 3. MMM Medcenter Etüv Fiyatları Nelerdir ?

başlıklarına detaylıca değinerek MMM Medcenter etüv cihazları hakkında faydalı bilgiler sunacağız.

MMM Medcenter Etüv Nedir ?

İçerisinde belirli bir ısı elde edilerek kurutma, mikrop üretme ve dezenfekte ya da sterilizasyon gibi amaçlar için kullanılan laboratuvar cihazıdır.

Etüv cihazları, laboratuvarların en mühim cihazlarından biridir. Etüv, çift kenarlı, sağlam, madenden yapılmış bir dolaba benzer. İçine temizlenmesi istenen eşyalar konur, bu eşyanın üstünden de kızgın buhar geçirilir. Etüvler değişik hacimlerde olup sıcaklığı 60 oC -250 oC içinde ayarlanabilen iki kat saç levhadan oluşmuştur ve hava geçirmez özelliktedir. Isıtma, kurutma, bakteri kültürü için uygun ısıl şartları sağlamanın yanında en mühim işlevi olan sterilizasyon şeklinde görevleri üstlenebilen etüv cihazları, kabin, ısıtıcılar, kontrol kartı şeklinde ana parçalardan oluşmaktadır.

İnsan sağlığına büyük seviyede tesir eden su, süt, çeşitli yiyecekler mikroorganizmalar taşıdığından dolayı sağlığımız için kontrol edilmelidir. Bu işlem bununla birlikte bilimsel açıdan da ehemmiyet taşımaktadır. Bu aşamada MMM Medcenter etüv cihazı, bakterilerin doğru bir halde üretilmesi için lüzumlu olan ortam şartlarını elektrikli ısıtıcılar yardımıyla sağlar. İnsan vücuduyla bağlantısı olan numunelerdeki bakterilerin çoğaltılması için ortam sıcaklığı genel olarak 37 oC olmaktadır. Küf ve mantarların çoğaltılma işlemi için de çoğu zaman 22 oC sıcaklığında bir ortam oluşturulmaktadır.

MMM Medcenter Etüv Özellikleri Nelerdir ?

MMM Medcenter etüv cihazlarında sıcak havanın dolaşımının iyi olması amacıyla gözenekli raf yapısı tercih edilir. MMM Medcenter etüv cihazlarında  kabin içine yerleştirilmiş fanları olabilir. Bu fanların işlevi kabin içi ısı yayılımını daha iyi bir hale  getirmiştir. Üst kısımlarında açılabilir havalandırma pencereleri mevcuttur. Bu pencereler yardımıyla ısıl işlemin arkasından cihazın içindeki sıcak havanın tahliyesi sağlanmış olur. Ek olarak, kalibrasyon esnasında da kalibratör ölçü aletinin probu bu pencereden kabin içine salınarak ölçümleme yapılır. Bakteri kültürünün üremesi için lüzumlu ortam şartlarından biri de nemdir. MMM Medcenter etüv aletinin yan kısmındaki su haznesine koyulan su cihazın ısınmasıyla buğu haline gelmiş olarak kabin içerisinin nemlendirir.

Bu temel bilgilerle beraber bir de teknik özelliklerini inceleyelim. Teknik özellikleri her modele göre farklılık göstereceği için MMM Medcenter markası altında en çok tercih edilen “MMM Medcenter Etüv 111 Litre Ecocell 111 Eco Line” cihazını ele alalım.

TEKNİK ÖZELLİKLER
Çalışma Sıcaklığı : Ortam +5…+250/300 °C
Kullanılabilir Hacim : 111 Litre
İç Ölçüler : 570x370x530 mm
Dış Ölçüler : 760x640x860 mm
Raf Kapasitei : 7 Tane
Standart Verilen Raf Sayısı : 2 Tane
Raf Yükleme Kapasitesi : 20 kilogram
Maksimum Yükleme Kapasitesi : 50 kilogram
Isıtma Gücü : 1,8 kW
Elektrik Beslemesi : 220 Volt
Kapı Sayısı : 1 Tane
Ortam…+250°C ye Ulaşma Süresi : 60 Dakika
Isıtma Esnasında Enerji Kaybı : 760 W
Program Hafızası : 9 Tane, 2 Bölümlü 99 Döngü
Isı Okuma ve Ayar Hassasiyeti : 0,1°C

Diğer Detaylar:

 • Sezgisel kontrol
 • Mikroişlemci proses kontrolü Fuzzy logic
 • Çok dilli iletişim
 • Akustik ve görsel alarm
 • Cihazın işlevselliğinin LED göstergesi
 • LCD ekran – 7,6 cm (3 inç)
 • COG teknolojisi kullanarak yansıtmalı parlak FSTN ekran (arkadan aydınlatmalı ve harici aydınlatma yansıması – dış ışığın daha yüksek yoğunluğu ekranın okunabilirliğini arttırır)
 • Aygıt yerleşimine bağlı olarak ayarlanabilir ekran kontrastı
 • İstisnai olarak geniş görüş açısı
 • Uzaktan görülebilen büyük işaretler
 • Geçerli değerler (örn. Sıcaklık, CLIMACELL® için nem, VACUCELL® için basınç) sırasında kolay okunabilirlik için cihazın çalışması büyütülür
 • SoftTouch yüzeyine sahip dayanıklı klavyesi
 • Tuşların mekanik yanıtı
 • Yetkisiz erişimi engellemek için klavye kilidi – çoklu basarak ayarlanabilir
 • Gerçek zamanlı programlama ve  döngü(isteğe bağlı ekipman olarak rampalar)
 • Hafıza 9 programa kadar, her program için 2 bölüm ve 99 döngüye kadar.
 • İlgili verileri kolaylıkla dışa aktarmak için flash disk bağlantısı için USB Host portu (opsiyonel ekipman)

MMM Medcenter Etüv Fiyatları Nelerdir ?

MMM Medcenter etüv fiyatları, her üründe olduğu gibi marka ve ürün özelliklerine göre değişim göstermektedir. Sizlere bu mevzuda en mühim tavsiyemiz alacağınız ürünü iyi tespit etmeniz ve ürün hakkında merak ettiğiniz ya da aklınıza takılan detaylar hakkında bizimle iletişime geçmenizdir. Aşağıdaki tabloda sitemizde bulunan 2 tane MMM Medcenter etüv fiyat bilgisini paylaştık. Isterseniz tablo üstünden ürün detaylarını inceleyebilirsiniz.

CİHAZLAR
MMM Medcenter Etüv 111 Litre Ecocell 111 Eco Line
MMM Medcenter Etüv 55 Litre Ecocell 55 Eco Line

Bu yazımızda sizler için laboratuvar alanının mühim cihazlarından olan MMM Medcenter etüv nedir, özellikleri nelerdir, fiyatları nelerdir konularına değindik. Sizler için yararlı bir içerik olmasını umuyoruz. Laboratuvar cihazları hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir