Kül Fırını Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler! - 01

Kül Fırını Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Laboratuvarlarda kullanılan cihazların sayısı gün geçtikçe artmakta ve var olan cihazlar da daha modern formlara bürünmektedir. Laboratuvar deneylerinde ve diğer işlemlerde kolaylaştırıcı bir işleve sahip olan laboratuvar cihazları arasında kül fırını önemli bir yere sahiptir. Maddelerin yakılmasını ve bu vesile ile de kül oranlarının belirlenmesini sağlayan bu fırınlar, laboratuvarların dışında da pek çok alanda kullanılmaktadır. Kimya, seramik, otomotiv, demir çelik, enerji, elektronik, malzeme araştırma ve geliştirme, uzay teknoloji sanayi gibi alanların tamamında kül fırınları tercih edilmektedir. Kül fırınlarının minimum çalışma sıcaklığı 1000 derece civarındadır ve yüksek modelli fırınlarda 1600 dereceye kadar ısı elde etmek mümkündür. Kül fırını genellikle laboratuvar fırını olarak adlandırılsa da ikisi aynı anlamda kullanılabilecek kavramlar değildir. Laboratuvarlarda kül fırınları dışında farklı fırın çeşitleri de vardır. Bu fırınların tamamına laboratuvar fırını adı verilmektedir. Kül fırınları ise laboratuvar fırınları içerisinden bir tanesidir.

Kül Fırını Seçimi Nasıl Yapılır?

Kül fırını seçimi dikkatli olunması gereken bir husustur. Hem yapılacak işlemin başarıya ulaşması, hem de gereksiz maliyetlerin ortaya çıkmaması için bazı noktaların göz önünde bulundurulması gereklidir. Kül fırını seçilirken şu noktalara dikkat edilmelidir:

  • Sıcaklık Derecesi: Fırın seçiminde şüphesiz en önemli özellik ısıtma potansiyelidir. Kül fırınlarında oldukça geniş bir bantta değişen sıcaklık aralıkları vardır. Bu nedenle de fırın seçimi yapılırken, kullanılacağı alanda gerekli olan sıcaklık dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Gereğinden fazla ısıtma sağlayan fırınlar, gereksiz enerji tüketimine ve yüksek maliyetlerin oluşmasına yol açacaktır.
  • Hacim: Kül fırını seçerken önemli olan bir diğer husus ise fırının hacmidir. Sıcaklık değerlerinin değişken olduğu gibi, fırınların iç hacmi konusunda da çeşitli değişiklikler söz konusudur. Mini denilebilecek fırınlar bulabilmenin mümkün olduğu gibi, büyük iç hacme sahip fırınlar da mevcuttur. Burada da yine kullanım alanına bağlı olarak seçim yapılmalıdır.
  • Isınma Süresi: Isınma süresi, fırının çalıştırıldığı andan, maksimum ısıya ulaşıncaya kadar geçirmiş olduğu süredir. Isınma süresinin kısa olması, enerji tasarrufuna yol açan bir durumdur. Ayrıca küle çevirme işleminin de daha az zaman harcayarak yapılmasına olanak sağlar.
  • Kullanım Kolaylığı: tüm teknik aletlerde olduğu gibi kül fırınlarında da kullanım kolaylığı büyük öneme sahiptir. Dijital menünün ve ara yüzün anlaşılabilir olması, kullanıcıların zorlanmadan kullanabilecekleri bir tasarıma sahip olması da kül fırını alacak kişilerin göz önünde bulundurması gereken bir diğer husustur.
  • Enerji Tüketimi: Laboratuvar fırınları ve içlerinde de kül fırınları büyük sıcaklık dereceleri ile çalıştığından dolayı, enerji tüketimleri de oldukça yüksektir. Ancak aynı derecede ısıveren fırınlarda bile enerji tüketimi değişebilmektedir. Fırını kullanırken maliyetlerin astronomik seviyelere çıkmaması açısından enerji tüketimi düşük olan fırınlar tercih edilmelidir.

Kül Fırını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kül fırınları, kullanımı kolay olsa da büyük dikkat gerektiren ürünlerdir. Zira çalışırken ulaştıkları maksimum sıcaklık dereceleri, bu ürünleri tehlikeli hale getirmektedir. Fırını kullanacak olan kişi, bunun öncesinde mutlaka koruyucu, gözlük ve eldiven gibi malzemeleri kullanmalı ve kendisini sağlama almalıdır. Fırın çalışırken yalnızca içine değil, etrafına da ısı yayabildiğinden dolayı etrafında ısıya dayanıksız, hemen yanabilecek ya da yüksek ısı altında bulunmaması gereken kimyasallar bulundurulmamalıdır. Yeteri miktarda havalandırılmanın sağlanabilmesi için fırının etrafının dört yandan açık olması gereklidir. Fırın duvara yaslanmamalı, alanın ortasında bulunmalıdır. Fırında oluşabilecek arızaların ya da çalışma problemlerinin önüne geçmek için düzenli olarak kalibrasyon testlerinin ve bakımların yapılması gereklidir.

Tüm Kül Fırını Modellerini Buradan İnceleyebilirsiniz.

Kül Fırını Fiyatları

Ürün Adı Fiyat
Nabertherm LT 3/11/B410 Kül Fırını 1100 °C, 3 Litre Sorunuz
Nabertherm LT 5/11/B410 Kül Fırını 1100 °C, 5 Litre Sorunuz
Nabertherm L 9/11/B410 Kül Fırını 1100 °C, 9 Litre  Sorunuz
Nabertherm LT 15/11/B410 Kül Fırını 1100 °C, 15 Litre  Sorunuz
Nabertherm LT 24/11/B410 Kül Fırını 1100 °C, 24 Litre Sorunuz

Kül fırını fiyatları hakkında kesin bir rakamdan söz etmek mümkün değildir. Günümüzde çok sayıda üretici, farklı güç ve hacimlerde kül fırınlarının üretimini yapmaktadır. Üretimden kaynaklanan bu çeşitlilik, fiyatların da değişken olmasına neden olmaktadır. Ayrıca kül fırınlarını üretmeyip, sadece satış işlemi gerçekleştiren medikal benzeri işletmelerin kâr stratejileri de kül fırınlarının fiyatları üzerinde etkilidir. Bu nedenle fırın alacak kişilerin piyasada kül fırını fiyatları konusunda detaylı bir araştırma yapması, uygun fiyata bu ürünlere sahip olabilmek açısından önem taşımaktadır. Kül fırını fiyatları oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip olduğundan dolayı, aynı ürünü daha uygun fiyatlara alabilmek mümkündür.

Lab724 ekibi olarak, bu yazımızda kül fırını seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Laboratuvar cihazları hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir