Hassas Terazi Nedir? Hassas Terazi Özellikleri Nelerdir? - 01

Hassas Terazi Nedir? Hassas Terazi Özellikleri Nelerdir?

Laboratuvar ve diğer alanlarda tartım uygulamaları için en çok kullanılan cihazlar analitik terazi ve hassas terazi cihazlarıdır. Öncesinde, analitik terazi cihazını oldukça detaylı ele almıştık. Bu yazımızda da tartım uygulamalarında en çok kullanılan terazilerden olan hassas terazi nedir sorusunu detaylıca anlatacağız. Keyifli okumalar!

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

Hassas Terazi Nedir?

Hassas terazi cihazı, laboratuvar alanı başta olmak üzere endüstriyel alanlarda yapılan uygulamalarda da kullanılan hassas ve küçük birimlerle ölçüm uygulamaları yapabilen cihazlardır. Okunabilirlikleri 0.01 gr ağırlıktan başlayarak 1100 kg ağırlığa kadar çıkmaktadır.

Hassas terazi nedir diye sorulduğunda aklınızda direkt pazarlarda gördüğümüz, meyve ve sebzeleri tartmak için kullanılan teraziler gelebilir. Bir bakıma doğru düşünmüş olursunuz sonuçta tüm teraziler tartım için kullanılmaktadır. Fakat aralarında oldukça büyük farklar bulunmaktadır. Hassas terazi cihazları yukarıda da bahsettiğimiz gibi oldukça küçük ağırlıklarda bile tartım yapabiliyor hatta 0.01 mg ağırlıktan tartımlar da yapabiliyor ve bu işlemin sonunda tamamiyle verimli sonuçlara ulaşıyor. Hatta teknolojinin gelişmesiyle beraber hassas teraziler de gelişerek laboratuvar ve endüstriyel alanlarında da oldukça önemli bir cihaz haline geliyor.

Peki belli başlı hassas terazi özellikleri nelerdir ?

 • Otomatik Kalibrasyon
 • Dahili Kalibrasyon
 • Harici Kalibrasyon
 • Veri Kaydetme
 • USB Girişi
 • Wifi Desteği
 • Büyük Olmaması
 • Kolay Kullanım Menüsü
 • Her Türlü İklim Koşulunda Verimli Sonuçlar

gibi pek çok özelliğe sahip olmaktadır. Tabii ki hassas terazi cihazlarında bulunan bahsettiğimiz ve daha fazla özellikler, terazi modellerine göre kendi içinde de çeşitlenmektedir. Hassas terazi cihazları için bilgi almak isterseniz, dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hassas terazi küçük yapı ve hacimdeki maddelerin ağırlıklarını hesaplamak için kullanılan bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde çok ufak haldeki maddelerin bile sahip olduğu ağırlık hesaplanabilir. Bu cihazlar sadece laboratuvar ortamlarında değil, diyet yapan kişilerin ve kuyumcuların kullandığı da gözlemlenebilir.

Hassas Terazi Ne İşe Yarar?

Hassas terazi cihazları;

 • Laboratuvar,
 • Endüstri,
 • Eğitim,
 • Ar-Ge Laboratuvarları,
 • İlaç,
 • Kozmetik

gibi alanlarda sıklıkla kullanılan ve belirli bir ağırlığın tartımı yapılması için kullanılmaktadır. Hassas terazi cihazları karmaşık olmayan, kolay bir kullanıma ve sisteme sahip olduğu için güvenle kullanılabilmektedir. Tabii ki, bir hassas terazi her ne kadar kolay kullanılma sahip olsa da kullanma kılavuzunu okumanızı ve cihaz kullanımıyla ilgili eğitimler almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Hassas Terazi Nasıl Kullanılır?

Bu bölümde sizlere genel olarak bir hassas terazi nasıl kullanılır sorusunu madde madde anlatacağız. Tabii ki yukarıda bahsettiğimiz gibi iyice öğrendikten sonra kullanmanızı tavsiye ederiz. Şimdi gelelim bir hassas terazi cihazının nasıl kullanıldığına…

 1. Fişini taktığınızdan emin olun.
 2. On düğmesine basarak cihazı başlatın.
 3. Dışındaki pencereleri açın ve tartım kabını, tartım bölümüne ortalayarak koyun.
 4. Pencereleri dikkatlice kapatın.
 5. 0/T düğmesine basarak önce darasını alın.
 6. Daha sonra tartım kabına numuneyi yerleştirin.
 7. Kullandığınız spatülü, cihazınızı ve etrafınızı temizlediğinizden emin olun.
 8. Off düğmesi ile cihazını kapatarak güvenli bir yerde muhafaza edin.

Hassas Terazi Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Bir diğer önemli konu ise hassas terazi kalibrasyonunun nasıl yapıldığıdır. Bu konu aslında hassas terazi ölçümleri için en önemli konulardan biridir. Yetkin bir tedarikçi tarafından yapılması önerilir. Çünkü yapılan herhangi bir yanlışlıkta tüm ölçümlerinizde verimsiz sonuçlar alabilir ya da türlü aksiliklerle karşılaşabilirsiniz.

Biz yine de aklınızda soru işareti kalmaması adına ve kalibrasyonun nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmanız için OHAUS marka hassas terazi kalibrasyon yapılış videosu ekledik. Umarım sizler için daha açıklayıcı olur.

Hassas Terazi Fiyatları

Hassas terazi fiyatları, markasına ve modeline göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliklerden kastımız özellikleridir. Her marka ve model aynı görevi görse de farklı işlevsel özelliklere sahip olabilmektedir. Dolayısıyla bu gibi değişkenler hassas terazi fiyatları için farklılıklar yaratmaktadır. Bu noktada sizler için en büyük tavsiyemiz hassas terazi cihazını satın almadan önce detaylı bir bilgi edinmeniz olacaktır. Cihazı satın alacağınız tedarikçi ile konuşmak ve detaylı bilgi almak, aklınızdaki tüm soruları açığa çıkararak daha iyi bir şekilde ihtiyacınızı analiz edip, doğru bir hassas terazi cihazı almanıza yarayacaktır.

Aşağıdaki tabloda, web sitemizde yer alan en çok tercih edilen hassas terazi cihazları ve hassas terazi fiyatları hakkında bir tablo oluşturduk. Dilerseniz daha ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

OKUNABİLİRLİK CİHAZLAR FİYATLAR
600 gr / 1 mg RADWAG PS 600.R2.H Hassas Terazi Sorunuz
6200 gr / 10 mg SHIMADZU UW-6200H Hassas Terazi  Sorunuz
4100 gr/0,01 gr Ohaus PAJ 4102CM Hassas Terazi 660 € + KDV
2100 mg / 0,01 gr Ohaus PAJ2102 CM Hassas Terazi Sorunuz

Bu yazımızda hassas terazi nedir, fiyatları nelerdir, ne işe yarar gibi konulara açıklayıcı bir şekilde değindik. Umarız sizler için faydalı bir içerik hazırlayabilmişizdir. Laboratuvar cihazları hakkında daha çok bilgi edinmek için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hassas Terazi Nedir? Hassas Terazi Özellikleri Nelerdir?” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir