Fritsch Öğütücü Nasıl Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir ? - 01

Fritsch Öğütücü Nasıl Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir ?

Öğütücü, çeşitli maddelerin öğütülmesi için kullanılan bir laboratuvar cihazıdır. Fritsch marka öğütücü laboratuvar cihazları üretiminde oldukça tercih edilen bir markadır. Fakat hakkında pek çok bilgi bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu makalemizde sizlere Fristch öğütücü hakkında bilmeniz gereken ve cihaz araştırmanız için işinize yarayacak bilgiler verdik.

Peki bu yazımızda sizi hangi konular bekliyor ?

 1. Fritsch Öğütücü Nedir ?
 2. Fritsch Öğütücü Özellikleri Nelerdir ?
 3. Fritsch Öğütücü Nerelerde Kullanılır ?
 4. Fritsch Öğütücü Çalışma Prensibi
 5. Fritsch Öğütücü Fiyatları Nelerdir ?

Cihaz hakkında sormak istediğiniz herhangi bir durum için bizimle direkt olarak iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Tüm Fritsch öğütücü modellerini incelemek ve hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Fritsch Öğütücü Nedir ?

Fritsch öğütücü, pek çok çeşitli malzemeler için uygun çok amaçlı bir değirmendir: orta sert, yumuşak, kırılgan, lifli, sıcaklığa duyarlı ve nemli. Basınç ve sürtünme ile havaneli, malzemeyi duvarlarda ve harç kabının tabanında oldukça nazik şekilde öğütür.

Öğütme kuru ya da süspansiyon halinde yapılabilir. Fritsch öğütücü, ek olarak termal yüksüz organik ve inorganik numunelerin karıştırılması ve homojenleştirilmesi için de idealdir. İstenmeyen aşınma riskini önlemek için, yedi değişik malzemede öğütme setleri sunulmaktadır. Neredeyse asla termal yük olmadan sürtünme ile bilhassa hafifçe öğütülmesi, galenikte tabletlerin hazırlanması için idealdir. Sıvı azot kullanarak, nemli, lifli ya da elastik yapılara haiz öğütülmesi zor numuneleri öğütür. Fritsch öğütücü ek olarak katıların ya da sıvıların ve katıların karıştırılması için de idealdir. Kısa, güvenilir bir halde yine üretilebilen öğütme ve karıştırma süreleri ile kayıpsız ve tozsuzdur.

Fritsch Öğütücü Özellikleri Nelerdir ?

Bilhassa ağır ve sağlam cihazlardan biri olan FRITSCH Disk Mill PULVERISETTE 13 klasik serisi , devamlı çalışma durumunda dahi, saatte 150 kilograma kadar sert-kırılgan ve orta sertlikteki katıların ince olarak öğütülebilmesi için ideal ve tercih edilen bir cihazdır. Parça başına maksimum besleme boyutu, ortalama 20 mm kenar uzunluğundadır ve son incelik 12 mm ile 0.1 mm içinde serbestçe ayarlanabilmektedir. Öğütülecek numuneler, birbirine geçen dişlere haiz iki adet karşı taşlama diskleri arasında kalarak basınç ve kesme eylemiyle parçalanmaktadır. Zemin malzemesi otomatikman bir çıkış boşluğu içinden toplama çekmecesine düşmektedir. İstenilen son incelik, boşluk genişliğini değiştirerek dışarıdan tanımlanabilir. Bir de FRITSCH Disk Mill PULVERISETTE 13 aletinin teknik özelliklerini ele alalım.

Teknik Özellikler : Pulverisette 13
Çalışma prensibi : Shearing
Hazne Hacim Seçenekleri : 50, 100, 250 ml
Maksimum Besleme Boyutu : 20 mm
Minimum Numune Miktarı : 20-30 ml
Öğütme Kapasitesi : 150 kilogram/h
Öğütme Son Boyutu : 0.1 – 12 mm
Çalışma Hızı : 440 rpm
Arayüzler : Yok
Elektrik Beslemesi : 220V
Öğütme Haznesi Materyalleri : Manganese steel, Hardened cast steel,Hardmetal tungsten carbide, Zirconium oxide

Ek olarak bu aleti satın aldığınızda cihazla beraber, güç kablosu ve kullanım kitapçığı da verilecektir. Diğer aksesuarlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fritsch Öğütücü Nerelerde Kullanılır ?

Fritsch Öğütücü;

 • Seramik ve Cam Endüstrisi
 • Kimyasal Endüstri
 • Jeoloji ve Mineraloji
 • Toprak Araştırması
 • Metalurji ve Madencilik
 • Malzeme Teknolojisi
 • Analiz İçin Örnek Hazırlama

gibi alanlarda oldukça kullanılmaktadır.

Fritsch Öğütücü Çalışma Prensibi

Fritsch öğütücü çalışma prensibi, dünyadaki en eski öğütme prensibidir: basınç ve sürtünmeyi kullanarak, havaneli, büyük öğütme yüzeyiyle, malzemeyi duvarlara ve harç kabının tabanına öğütür. Avantajınız: termal yüksüz organik ve inorganik numunelerin sürtünmesi, karıştırılması ya da homojenleştirilmesi kanalıyla – bilhassa kuru ya da 70 ila 80 rpm’de süspansiyon halinde – bilhassa homojen ve yumuşak bir öğütme sunar.

Paylaştığımız video ile çok daha açıklayıcı olacaktır ve bu sayede Fritsch öğütücü cihazı nasıl kullanılır sorusuna hakim olabilirsiniz.

Fritsch Öğütücü Fiyatları Nelerdir ?

Fritsch öğütücü fiyatları da her marka ve modelde olduğu gibi farklı donanımlara sahiptir. Dolayısıyla Fritsch öğütücü fiyatları arasında da bu donanımlardan kaynaklı olarak fiyat değişimleri görülmektedir. Fritsch öğütücü fiyatları ve detaylı özellikleri hakkında sağlıklı bir araştırma yaptıktan sonra satın almak istediğiniz cihaz için, tedarikçi firma ile mutlaka konuşmanızı öneririz.

Bu yazımızda Fritsch öğütücü nedir, özellikleri nelerdir, nerelerde kullanılır, çalışma prensibi ve fiyatları başlıklarını açıkladık. Umarız Fritsch öğütücü cihazı hakkında hazırladığımız bu içerikle sizlere yarar sağlayabilmişizdir. Laboratuvar cihazları hakkında daha pek çok bilgiye sahip olmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir