Etüv Nedir ve Ne İşe Yarar? - 01

Etüv Nedir ve Ne İşe Yarar?

Sağlık sorunlarımız için gittiğimiz hastane veya poliklinikler de zaman zaman sağlıklı kişiler için bile mikrobiyolojik riske sahiptir. Bu gibi tehditlerden korunmanın en önemli yolu, sağlığınız için gittiğiniz kurumların yeterli derecede sterilizatör araçlarına sahip olmasıdır. Bu noktada etüv cihazı, klinik, hastane ve laboratuvar ortamlarının olmazsa olmaz sterilizatör araçlarından biridir. Bu yazımızda etüv nedir, etüv ne işe yarar gibi soruları daha kapsamlı ve anlaşılır bir şekilde cevaplayacağız. Keyifli okumalar!

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

Etüv Nedir ?

Etüv cihazı, içerisinde belirli bir sıcaklık elde edilerek mikrop üretme, kurutma, dezenfekte gibi amaçlar için kullanılan önemli bir sterilizatör aracıdır.

Etüv cihazı, kurulum ve maliyetin düşük olması, çok fazla yer kaplamaması aynı zamanda sterilizasyon işlemini verimli ve kısa sürede gerçekleştirmesi sebebiyle sağlık alanında en çok kullanılan cihazlardan biridir. Etüv cihazı başlıca;

  • kabin
  • ısıtıcılar
  • kontrol kartı

gibi ana parçalardan oluşmaktadır. Ayrıca bu cihazlar farklı hacimlerden oluşup, 60 oC – 250 oC aralığındaki sıcaklık değerleri analog veya dijital termostat ile ayarlanabilen iki kat saç levhadan oluşmuştur. Aynı zamanda hava geçirmez özelliktedir. Kurulum işlemi mutlaka yetkili servis teknisyeni tarafından yapılmalıdır. Etüv cihazı, kuru ısı etüvleri, nemli ısı etüvleri, formüllü etüvler gibi çeşitlere ayrılmaktadır. İşte etüv nedir sorusunun cevabı basit gibi görünse de sağlık alanının en önemli cihazıdır.

İlginizi çekebilir: Analitik Terazi Nerelerde Kullanılır ?

Etüv Cihazı Ne İşe Yarar ?

İnsan sağlığına büyük ölçüde etki eden su, süt, çeşitli yiyecekler mikroorganizmalar taşıdığından dolayı sağlığımız için kontrol edilmelidir. Bu işlem aynı zamanda bilimsel açıdan da önem taşımaktadır. Bu noktada etüv cihazı, bakterilerin doğru bir şekilde üretilmesi için gerekli olan ortam şartlarını elektrikli ısıtıcılar sayesinde sağlar. İnsan vücuduyla bağlantısı olan numunelerdeki bakterilerin çoğaltılması için ortam sıcaklığı genel olarak 37 oC olmaktadır. Küf ve mantarların çoğaltılma işlemi için de genellikle 22 oC sıcaklığında bir ortam oluşturulmaktadır.

Etüv cihazı, bakteri çoğaltma işleminin yanı sıra sterilizasyon amaçlı da kullanılmaktadır. Kuru hava ile sterilizasyon işlemi yapılarak bakteri ve sporlarının sahip olduğu protein yapılarını, oluşturulan yüksek sıcaklık ile bozmaktadır.

Etüv cihazının birden çok çeşidi olduğu gibi, birden çok işlemde de kullanılmaktadır. Bu işlemlere;

  • Bakteri üretme
  • Kuru hava ile sterilizasyon
  • Isıtma
  • Kurutma

gibi örnekler verebiliriz.

Binder ED 115 Etüv Özellikleri Nelerdir ?

  • Sıradan bir etüv cihazı ürününde gözenekli raf yapısı bulunur. Çünkü gözenekli raf yapısı, sıcak hava dolaşımında daha etkili rol oynamaktadır.
  • Etüv cihazı içerisinde fan sistemi bulunmaktadır. Bu fanların amacı ise ortamdaki ısı yayılımını güçlendirmektir.
  • Etüv cihazı ürünün üst kısmında açılabilir hava pencereleri bulunmaktadır. Bu pencereler sayesinde içerideki sıcaklığın sağlıklı bir şekilde tahliye edilmesi gerçekleşir.

Özellikle laboratuvar alanında önemli bir yer edinmiş olan Binder ED 115 Etüv oldukça teknik özelliğe sahiptir.  114 litre kullanılabilir hacmi bulunan bu uzun ömürlü etüv cihazı, APT Line teknolojisi sayesinde en iyi enerji verimliliğini sunmaktadır. Aynı zamanda Binder ED 115 Etüv cihazı doğal hava dolaşımlıdır. Gelin, teknolojinin gelişmesi ile beraber gelişmiş olan Binder ED 115 Etüv cihazının teknik özelliklerine bir göz atalım.

Teknik Özellikler Binder ED 115 Etüv
Çalışma Sıcaklığı Ortam +5…+300 °C
Kullanılabilir Hacim 114 Litre
Isıtma Gücü 1.25 Kw
Elektrik Beslemesi 220 Volt
İç Ölçüler 510x530x425 mm
Dış Ölçüler 710x735x605 mm
Ekran LCD
Veri Kaydı USB Port
Raf Kapasitesi 5 Adet
Standart Verilen Raf Sayısı 2 Adet
Raf Yükleme Kapasitesi 30 kg
Maksimum Yükleme Kapasitesi 150 kg

Etüv Cihazı Fiyatları

Etüv cihazı fiyatları, her üründe olduğu gibi marka ve ürün özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Sizlere bu konuda en önemli tavsiyemiz alacağınız ürünü detaylı bir şekilde araştırmanızdır. Medikal cihazlar hayatımızda önemli bir yere sahip olduğu için sizin için en doğru cihazı seçmek bu süreçte oldukça önemlidir. Dolayısıyla hangi etüv cihazının işlev olarak sizin için çok daha iyi olacağını tespit etmelisiniz. Bununla beraber de etüv kullanımı konusunda oldukça titiz davranmalısınız. Sizinle paylaştığımız tüm bu bilgilerin yanında ürün hakkında merak ettiğiniz ya da aklınıza takılan detaylar hakkında bizimle iletişime geçmenizdir.

Aşağıdaki tabloda sizler için, web sitemizde en çok tercih edilen bir kaç etüv cihazı ve fiyatlarını paylaşacağız. Daha fazlası için cihazlar kategorisine göz atabilirsiniz.

CİHAZLAR FİYATLAR
MMM Medcenter Etüv 55 Litre Ecocell 55 Eco Line Sorunuz
MMM Medcenter Vakumlu Etüv Vacucell 22 Evo Sorunuz
MMM Medcenter Vakumlu Etüv 55 Litre Vacucell 55 Eco Sorunuz
Binder ED 260 Etüv Doğal Hava Dolaşımlı 255 Litre 3000 € + KDV
Binder VD 56 Vakumlu Etüv 55 Litre 1255 € + KDV
Binder FD 115 Fanlı Etüv 116 Litre 1825 € + KDV

Bu yazımızda sizlere laboratuvarı alanının önemli cihazlarından olan etüv nedir, etüv cihazı ne işe yarar ve etüv cihazı özellikleri nelerdir ve en çok tercih edilen etüv cihazları fiyatları konularına değindik. Sizler için faydalı bir içerik olmasını umuyoruz. Laboratuvar cihazları hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog sayfamıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir