Alpina Biyogüvenlik Kabini Nedir? Fiyatları Nelerdir? - 01

Alpina Biyogüvenlik Kabini Nedir? Fiyatları Nelerdir?

Alpina Biyogüvenlik kabinleri, bulaşıcı olabilecek patojenler ve mikroorganizmalar üstünde güvenli ve randımanlı bir halde çalışma yapmak için kullanılan kabinlerdir. Biyogüvenlik kabinleri, insan vücuduna zararı olan olan bakteri ve virüslerden kurtulmak için çeşitli atık hava filtreleri ile tasarlanmıştır.

Alpina Biyogüvenlik kabinleri çevreyi ve çalışanı korumak, deneyi korumak amaçlarıyla birbirinden ayrılan 2 modele sahiptir. Alpina Biyogüvenlik kabinleri, mikrobiyolojik işlemlerde, robotik çalışmalara olanak sağlamaktadır. Bacalı Biyogüvenlik kabini, çoğu zaman tüberküloz ve verem şeklindeki hastalıklarda kullanılırken, Sitotoksik Biyogüvenlik kabini ilaç yapımı alanında kullanılmaktadır.

Pek çok farklı sektörde kullanılan Alpina biyogüvenlik kabini, güvenlik düzeyini maksimize ederek yaşanabilecek kaza risklerini en aza indirmektedir. Bu sebepten ötürü oldukça yaygın bir kullanıma sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Tüm Alpina Biyogüvenlik kabinleri modellerini incelemek ve bilgi almak için buraya tıklayınız.

Alpina Biyogüvenlik Kabini Çeşitleri Nedir?

Alpina Biyogüvenlik kabini, kullanım alanları ve amaçlarından dolayı değişik şekillerde tasarlanabilmektedir. Alpina Biyogüvenlik kabinleri güvenlik donanımları ve öteki özellikleriyle beraber üç değişik tasarım olarak karşımıza çıkabilir. Kabinlerin sınıflandıran, sahip oldukları koruma donanımlarıdır. Sınıf arttıkça koruma seviyesi de doğru orantılı olarak artmaktadır. Gelin, beraber bu Alpina biyogüvenlik kabini çeşitlerine bir göz atalım!

Class 1 Alpina Biyogüvenlik Kabini

Class 1 Alpina Biyogüvenlik kabini, paslanmaz çelikten meydana getirilen, dayanıklı bir tasarım yapısına sahip, harici olarak donanıma eklenmiş ışık, kolay temizlenebilir ön filtre ve kumandalı denetim birimleri olarak tasarlanmıştır.

Class 1 Alpina Biyogüvenlik kabini, kimyasallar ve tozlar benzer biçimde maddelerle çalışırken, çalışanların can güvenliğini maksimum seviyeye çıkartmak için kullanılır.

Class 1 Alpina Biyogüvenlik kabini, hava yöntemiyle yayılan mikroorganizma ve bakteriler üstünde çalışırken yeterli koruma sağlayamayacağında dolayı, bu çoğu zaman bu amaçla kullanılmaz. Bu tür maddelerle çalışırken Class 2 Biyogüvenlik kabini daha kullanışlı ve güvenli olacaktır.

Class 2 Alpina Biyogüvenlik Kabini

Class 2 Biyogüvenlik kabini, personel, çevre ve faaliyeti korumak için en mühim biyogüvenlik kabini olarak adlandırılabilir. Bundan dolayıdır ki en yaygın kullanılan Biyogüvenlik kabini de Class 2’dir.

Class 2 Alpina Biyogüvenlik B1 kabini, HEPA filtresi donanımıyla işleyiş alanına dikey yönlü hava akımı sağlamaktadır. HEPA filtresi yardımıyla filtrelenen havanın %70’i kabin içinde dolaştırılırken %30’u ise dışarıya atılmaktadır.

Class 2 Alpina Biyogüvenlik kabininin bir öteki modeli olan B2 kabininde ise havanın tamamı dışarı atılmaktadır. B1 modelinde farkı HEPA filtresinin, filtrelene havayı dışarı atma oranıdır.

Class 3 Alpina Biyogüvenlik Kabini

Class 3 Alpina Biyogüvenlik kabini de tıpkı öteki modeller benzer biçimde kabin içindeki emekleri, çalışanlar ve çevreyi üstünde çalışan mikroorganizmalar ve virüslerden korumak suretiyle tasarlanmıştır. Öteki modellere kıyasla daha kuvvetli bir HEPA filtresine, daha geniş ölçülere ve daha çok ışık donanımına haizdir.

Gürültü seviyesi sıfıra yakın olan Class 3 Alpina Biyogüvenlik kabini, tüm işlemlerini otomatikman insan desteği olmadan gerçekleştirebilir.

Alpina Biyogüvenlik Kabini Özellikleri Nedir?

Alpina Biyogüvenlik kabini nedir?” sorusuna cevap bulduğumuza göre artık özelliklerini inceleyebiliriz;

Alpina Biyogüvenlik kabinleri,

 • Üstünde çalışılan mikroorganizmaları ve bakterilerin havalandırma filtresi ile etrafa yayılmasını engellemektedir.
 • Çalışanların, üstünde çalmış olduğu mikroorganizma ya da bakterilerden etkilenmesini engellemektedir.
 • İlaç hazırlama işlemlerinde oldukça güvenli olduğundan, ilaç firmaları için olmazsa olmaz konumdadır.
 • İncelenen mikroorganizma ve bakterilere karşı, ışık donanımıyla beraber daha çok araştırma imkanı sunmaktadır.
 • Çeşitli ölçülere sahip tasarımlarıyla neredeyse her laboratuvarda kendisine yer bulabilmektedir.

Alpina Biyogüvenlik kabini, laboratuvar içeren tüm sektörlerde kullanılabilir. Bu sektörler çoğu zaman;

 • Gıda
 • Ziraat
 • Petrokimya
 • Tıp
 • Veterinerlik
 • Hastane
 • İlaç
 • Çevre
 • Kimya

Şeklinde sektörlerde karşımıza çıkmaktadır.

Pek çok farklı kullanım şekli ve modeli olduğundan dolayı bir çok farklı sektörde oldukça yaygın olarak kullanılabilen Alpina biyogüvenlik kabini, en sık kullanılan güvenlik kabinleri arasındadır. Yoğun kullanımın sebebi, pek çok farklı model ve tasarıma sahip olmasıdır.

Alpina Biyogüvenlik Kabini Fiyatları Nedir?

Alpina Biyogüvenlik Kabini Fiyatları
Alpina Bio 160 Biyogüvenlik Kabini Class II 1100 € + KDV
Alpina Bio 190 Cyto Sitostatik Biyogüvenlik Kabini Class II 1400 € + KDV
Alpina Bio 190 Biyogüvenlik Kabini Class II 1250 € + KDV
Alpina Bio 160 Cyto Sitostatik Biyogüvenlik Kabini Class II 1275 € + KDV
Alpina Bio 130 Cyto Sitostatik Biyogüvenlik Kabini Class II 1050 € + KDV
Alpina Bio 130 Biyogüvenlik Kabini Class II 1255 Cm 880 € + KDV
Alpina Bio 100 CYTO Stostatik Biyogüvenlik Kabini Class II 95 CM 1000 € + KDV
Alpina Bio 100 Biyogüvenlik Kabini Class II 95 CM 870 € + KDV

Lab724 ekibi olarak bu yazımızda, “Alpina biyogüvenlik kabini nedir?” sorusuna yanıt verirken, bununla birlikte Alpina güvenlik kabini fiyatlarını da sizler için derledik. Umarız faydalı olmuştur. Laboratuvar cihazları hakkında daha fazla bilgi almak için takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir