Welch-Ilmvac Vakum Pompası Nedir ve Fiyatları Nelerdir ? - 01

Welch-Ilmvac Vakum Pompası Nedir ve Fiyatları Nelerdir ?

Vakum pompaları ve vakum jeneratörleri, çeşitli endüstriyel ve bilimsel uygulamalar için atmosfer altı basınç sağlar. Vakum pompası teknolojileri, endüstriyel kavrama ve aynalama, laboratuvar gaz alma, kimyasal ve yarı iletken işleme alanlarında saflaştırma için kullanılır. Vakumlu taşıma sistemleri ilaç, besin işleme ve tarımsal uygulamalar şeklinde çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Bu yazımızda Welch-Ilmvac Vakum Pompası cihazına değineceğiz. Yazımızı okuduktan sonra;

 • Welch-Ilmvac Vakum Pompası Nedir ?
 • Welch-Ilmvac Vakum Pompası Özellikleri Nelerdir ?
 • Welch-Ilmvac Vakum Pompası Çalışma Prensibi
 • Welch-Ilmvac Vakum Pompası Fiyatları Nelerdir ?

sorularını yanıtlayacağız. Keyifli okumalar !

Welch-Ilmvac Vakum Pompası Nedir ?

Vakum pompası, kapalı bir birimden gaz moleküllerini kaldırmaya yarayan bir cihazdır. Vakum, bir gaz basıncının fazlaca daha altında olduğu durumdur. Kısaca molekül sayısının atmosferde bulunan molekül sayısından azca olmasıdır. Vakum pompası, birçok bilimsel ve endüstriyel uygulamalar için tazyik sağlar. Çoğu vakum uygulaması, 1 Torr ile 277 Torr arasındaki vakum seviyelerinde iş yapmaktadır.

 • Sıvı halkalı vakum pompaları, sıkıştırma oluşturmak için pompalama odasında hafifçe yağ kullanmaktadır. Bu vakum pompası yağ sızdırmamaktadır. Sıvı halkalı vakum pompası, laboratuvarlarda en fazlaca tercih edilen vakum pompası olmaktadır. Hava ve su soğutması için tasarlanmıştır. Sıvı halkalı vakum pompası, günümüzdeki vakum pompası ürünleri içinde en sessiz çalışanıdır. Vakum pompası çalışma sıcaklıkları, gaz yüküne bakılırsa 165F – 195F arası seçilebilir. Ürünün sıkıştırma odasındaki yağ, bir yağlayıcı olarak kullanılmadığından dolayı yağ değişimine gerek kalmamıştır. Bu sayede vakum pompası daha uzun ömürlü olabilmektedir. Sıvı halkalı vakum pompası, 25,9 Torr kadar düşük vakum üretebilir.
 • Döner kanatlı vakum pompası, 1 Torr kadar düşük vakum üretebilir. Sistemsel donanımları sebebiyle döner kanatlı vakum pompası, yalnızca 75 Torr – 1 Torr arası düşük basınçlı uygulamalar için kullanılmalıdır. Bazı durumlarda bu vakum pompası, su ile soğutulabilir ve durumu yönetebilmek dolayısıyla ikincil sis gidericileri uygulanabilir. Öteki durumlarda ise, yoğuşabilir pompa yüklerinin kanat ve silindir hasarına yol açmaması için otomatik temizleme sistemi kullanılabilir. Döner kanatlı vakum pompası, temiz kuru uygulamalarda uygulanmaktadır. Bu vakum pompası, pompalama odasında karbon tozu birikmesi sebebiyle ıslak uygulamalarda kullanılmamalıdır.

Welch-Ilmvac Vakum Pompası Özellikleri Nelerdir ?

Welch-Ilmvac Vakum Pompası, işlevsel yapısına bakılırsa değişik özelliklere haizdir. Dolayısıyla Welch-Ilmvac MPC 301 Z Teflon Diyaframlı Vakum Pompası cihazını ele alarak genel özelliklerine ve teknik özelliklerine değinelim.

Genel Özellikleri:

 • MPC301Z Kimyasallara dayanıklı diyafram vakum pompaları içinde muhteşem bir çözümdür.
 • İki kademeli yapısı, ideal pompalama hızı ve düşük son vakumu ile evaporasyon sistemlerinde muhteşem çözümler sunmaktadır.
 • Pompalanan ürün ile temas eden tüm yüzeyler kimyasallara karşı dayanıklı PTFE’denüretilmiştir.
 • MPC301Z gaz ballast sistemine haizdir.
 • Z serisi pompalar daha gelişmiş performans ve üstün kimyasal dayanımı sunmaktadır.
 • Kimyasal uygulamalar için diyaframlı pompalar (MPC tipi) kimyasal olarak uyumludur ve agresif solventlere ve laboratuvarlarda yaygın olan asit buharına karşı dirençlidir.
 • Diyafram PTFE katmanlı elastomerden yapım edilmiştir.
 • Pompa ve bağlantı kafaları karbon elyaf takviyeli.
 • Elektrik iletkenlikleri elektrostatik şarjı önler ve pompanın içindeki gaz karışımının ateşlenme riskini en aza indirir.
 • Diyaframlı pompa MPC 301 Z iki aşamalı bir pompadır.
 • Kompakt ve fonksiyoneldir.
 • Bakım ve servis hızlı ve kolaydır.
 • Pompa oldukça sessiz çalışır.

Teknik Özellikleri:

Teknik Özellikler Birim MPC 301 Z 412722
Kafa / Kademe Sayısı 2 / 2
Max. pompalama hızı 50/60Hz m3/h 2,3-2,5 (38-41 litre/dakika)
En düşük vakum (abs.) mbar/torr <8 / <6
Gürültü Seviyesi (dBA) <44
Emiş Bağlantısı çap DN8 (8mm)
Egzos Bağlantısı çap DN8 (8mm)
Opsiyonel Aksesuarlar
Dial Gauge’li Vakum Regülatörü analog
Dijital Göstergeli Vakum Regülatörü dijital
Vakum Denetim ÜnitesiVCB521 CV 600053-02

Welch-Ilmvac Vakum Pompası Nasıl Çalışır ?

Kısmi bir vakum, bir kabın hacminin düşürülmesi ile oluşturulabilmektedir. Pompanın içinde bulunan bir mekanizma, basıncını atmosferin atlına düşürme sebebiyle küçük kapalı boşluğu genişletmektedir. Basınç difransiyeli sebebiyle, vakum pompasındaki hazneden bir miktar sıvı pompanın küçük boşluğuna aktarılır. Daha sonrasında ise pompanın boşluğu kapatılır, atmosfere açılır ve sıkıştırılır. Vakum, gaz basıncının atmosferik basınçtan çok daha az olduğu bir kap ya da boşluktur. Basınç, bir kabın duvarlarına çarpışan hareketli gaz moleküllerinin kuvveti ile yaratılır. Özünde, sonrasında, bir kabın içindeki vakum, gaz moleküllerini (madde) kaptan alarak, çarpışma sıklığını ve böylece basıncı düşürerek üretilir. Vakumun kalitesi, basıncın muhteşem bir vakuma ne kadar yakın olduğu (sıfır basınç) anlamına gelir. Vakum kalitesi, “Geleneksel” bir yaklaşıma ya da Amerikan Vakum Derneği’ne (AVS) dayanarak standart hale getirilmiş basınç aralıkları ile tanımlanır. Vakum pompaları ve vakum jeneratörleri, gaz moleküllerini bir tank ya da ortamdan fizyolojik olarak çıkararak vakum oluşturur. Bu vakumları oluşturmak için gaz transferi ve gaz tutma prensipleri devreye girer.

Welch-Ilmvac Vakum Pompası Fiyatları Nelerdir ?

Bir Welch-Ilmvac vakum pompası, her cihazda olduğu şeklinde model ve özellikleri değişik olduğundan fiyat mevzusunda değişkenlik gösterecektir. Satın alınması ihtiyaç duyulan Welch-Ilmvac vakum pompası, fiyatlar mevzusunda titiz bir halde araştırılmalı ve ona bakılırsa bir aksiyon adımı alınmalıdır. Aşağıdaki tabloda web sitemizde bulunan başlıca vakum pompası fiyatları tablosu oluşturduk. Bu sayede sizler de Welch-Ilmvac vakum pompası fiyatları, Welch-Ilmvac vakum pompası cihazının detaylı özellikleri hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz.

CİHAZLAR FİYATLAR
Welch-Ilmvac CRV PRO4 Yağlı Vakum Pompası Sorunuz
Welch-Ilmvac CRV PRO6 Yağlı Vakum Pompası Sorunuz
Welch-Ilmvac LVS105t 10ef Teflon Diyaframlı Vakum Pompası Sorunuz
Welch-Ilmvac MPC095Z Teflon Diyaframlı Vakum Pompası Sorunuz
Welch-Ilmvac MPC105T Teflon Diyaframlı Vakum Pompası Sorunuz
Welch-Ilmvac MPC302Z Teflon Diyaframlı Vakum Pompası  Sorunuz

Bu yazımızda Welch-Ilmvac vakum pompası nedir, özellikleri nelerdir, çalışma prensibi, fiyatları nelerdir sorularına değindik. Umarız sizler için yararlı bir içerik sunabilmişizdir. Laboratuvar cihazları hakkında daha çok bilgi edinmek için blog sayfamızı takip edebilirsiniz !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir