UV-VİS Spektrofotometre Nedir ve Ne İşe Yarar? - 01

UV-VİS Spektrofotometre Nedir ve Ne İşe Yarar?

UV-VIS, ultraviyole görünür ışık anlamına gelmektedir. UV-VIS spektrofotometre özel çalışmalar için tasarlanmışmıştır ve yetkin özellikleri sayesinde oldukça çalışma alanı içinde oldukça kullanılan bir cihaz halini almıştır. Fiyat performans olarak da gayet iyi seviyededir. UV-VIS spektroskopisi günümüzde en popüler analitik tekniklerden birdir. Çünkü hemen hemen her molekül tespit edilebilir. Hal böyleyken UV-VIS spektrofotometre konusunu detaylı ve anlaşılır şekilde ele almak, araştırmalarınız için oldukça yararlı olacaktır.

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

Bu yazımızda UV-VIS spektrofotometre nedir, ne işe yarar, özellikleri,fiyatları ve kullanım alanları gibi başlıklarla ele alacağız. Keyifli okumalar !

Spektrofotometre Nedir?

Spektrofotometre, bir çözelti içindeki maddenin miktarını bulmamıza yarayan bir çeşit fotometredir. Spektrofotometre nedir sorusuna daha açık bir tabirle ele alırsak; çözelti tarafından absorblanmayan ışın yoğunluğunu tespit ederek çözeltinin içindeki maddenin miktarı hakkında nicel bilgi verir.

Temel amacı, hazırlanmış olan çözeltiden belli spektrumlarda ışık geçirilmesi ve bu geçirilen ışınlarının ne kadarının absorblandığını anlamaktır. Örnek olarak; değişken sıcaklıklarda bakterilerin gelişiminin gösterilmesi için çeşitli ortamlara bırakılan bakteriler, çözeltinin içinde spektrofotometre ile ölçüldüğünde bakterilerin fazla olduğu örnekte daha fazla absorblanma görülecektir.

UV-VIS Spektrofotometre Nedir ve Ne İşe Yarar?

UV-VIS spektrofotometre, elektromanyetik spektrumun ultraviyole ve görünüm aralıklarını ölçmeye yarayan bir cihazdır. UV spektrofometre daha çok, kimyasal maddelerin 200-380 nm dalga boyu aralığındaki spektrum analizler için kullanılmaktadır.

Bir maddenin rengi, aslında o maddeden gözümüze ulaşabilen bölgedeki elektromanyetik ışıklar olarak adlandırılır. Bu ışınlar, saydam maddelerin içinden geçebilen; saydam olmayan maddelerde ise yansıyan ışınları yaratır. Fotometrik ölçümlerde, renksiz olan çözeltilerin konsantrasyonu da ölçülebilir. Analiz edilen bir madde üzerinde, ışığın bir kısmını filtre yardımıyla ayıran ve gönderen aletlere kolorimetre ve fotometre adı verilir. Spektrofotometre ise yarıklar ve prizmalar aracılığı ile bu ayrımı yapmaktadır.

İlginizi çekebilir: UV Lamba Fiyatları Nelerdir?

HACH UV-VIS Spektrofotometre  Özellikleri Nelerdir?

Hach marka sprektrofotometre cihazları oldukça tercih edilmektedir. Bu noktada sizlere Hach DR6000 UV-Vis Spektrofotometre cihazı üzerinden UV-VIS sprektrofotometre cihazının teknik özelliklerinden bahsetmek daha açıklayıcı olacaktır.

Hach DR6000 Uv-Vis Spektrofotometre Özellikleri:

Veri Kaydedici 5000 veri öğesi (sonuç, tarih, saat, numune kimliği, kullanıcı kimliği)
Boyutlar (Y x G x D) 215 mm x 500 mm x 460 mm
Ekran TFT 7 inç WVGA renkli dokunmatik
Muhafaza Değerlendirmesi IP20 ve Kapaklı Kapak
Uzunluk 460 mm
Şebeke Bağlantı 2:50 – 60Hz
Manuel Diller en, es, fr, ja, ko, pt, zh
Çalışma Koşulları 10 – 40 ° C,% 80’e kadar bağıl nem (yoğuşmasız)
Optik Sistem Referans ışığı, spektrum
Fotometrik Doğruluk 5 mAbs (0,0 ila 0,5 Abs’de)
Fotometrik Doğrusallık % 0.5 – 2 Abs
Fotometrik Lineerlik 2 % 1 (> 2 Abs’de) (546 nm’de nötr cam kullanırken)
Fotometrik Ölçüm Aralığı ± Abs
Güç Gereksinimleri 100 – 240 V
Önceden programlanmış yöntemler > 250
Örnek Hücre Uyumluluğu 10, 20, 30, 50 mm dikdörtgen hücreler
Tarama Hızı 900 nm / dak (1 nm adım birimi)
Spektral Bant Genişliği 2 nm
Depolama koşulları -25 ° C ila 60 ° C arası% 80 bağıl neme kadar (yoğunlaşmasız)
Yumuşak ışık <0.05%
Parazit Işık 220 nm’de KI solüsyonu kullanıldığında <3,3 Abs
Arayüz Dilleri Kullanıcı BG, cn, cz, DA, EN, ES fr, GR, İK, hu, bilişim, jp, KR, nl, PL, pt, ro, ru, sl, sl, sv, TR
Kullanıcı Programları 200
Garanti 2 Yıl
Dalgaboyu Doğruluğu ± 1 nm
Dalga Boyu Aralığı 190 ila 1100 nm
Dalgaboyu Tekrarlanabilirliği <0.1 nm
Dalgaboyu Çözünürlüğü 0.1 nm
Dalgaboyu Seçimi Otomatik
Ağırlık 11 kg

UV-VIS Spektrofotometre Kullanım Alanları

UV-VIS Spektrofotometre, karşımıza birçok alanda çıkmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

  • Gıda Endüstrisi,
  • Biyokimya,
  • İlaç
  • Su Ürünleri,
  • Kimya,
  • Tarım,
  • Jeoloji

gibi alanlardır.

UV-VIS Spektrofotometre  Fiyatları Nelerdir?

Spektrofotometre cihazları bir çok segmente ayrılabilir. Dolayısıyla spektrofotometre fiyatları kapsamında farklılığı da söz konusu olmaktadır. Her zaman önerdiğimiz gibi, UV-VIS Spektrofotometre cihazını da verimli bir araştırma gerçekleştirmeden satın alınmamasıdır. Spektrofotometre fiyatları konusunda yapmanız gereken tedarikçi firma yetkilileriyle görüşüp cihaz hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmanızdır. Yukarıda özelliklerini anlattığımız HACH DR6000 UV-VIS Spektrofotometre cihazının yanı sıra;

olmak üzere 2 adet spektrofotometre cihazı da bulunmaktadır. Dilerseniz cihazlar bölümünden bu cihazları da inceleyebilir, detaylı bilgi almak için de bizlere ulaşabilirsiniz !

Bu yazımızda UV-VIS Spektrofotometre nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır, özellikleri ve spektrofotometre fiyatları başlıklarına değindik. Umarız sizler için açıklayıcı bir içerik olmuştur. Laboratuvar cihazları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir