Santrifüj Cihazı Nedir? Fiyatları Nelerdir? - 01

Santrifüj Cihazı Nedir? Fiyatları Nelerdir?

Bilimin büyük ölçüde laboratuarlar vasıtasıyla geliştiğini ve gelişimini sürdürdüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Bu gelişimin en büyük destekçileri arasında ise laboratuar malzemeleri gelmektedir. Tam donanımlı bir kimya ya da biyokimya laboratuarında, farklı amaçlar ile kullanılan onlarca cihaz bulmak mümkündür. Her geçen gün daha modern ve işlevsel hale getirilerek yeni yüzlerle piyasaya sürülen bu cihazlardan biri de santrifüj cihazı adı verilen cihazdır. Ayrıştırma cihazı olarak adlandırılması da mümkün olan bu cihaz, karışımlar içerisinde yer alan maddelerin birbirlerinden ayrılarak saf hale gelmesine olanak tanır. Bu ayırma işlemi, ayrıştırılmak istenilen malzemenin tüplere doldurularak santrifüj cihazına yerleştirilmesi ile başlar. Kapağı kapatıldıktan sonra oldukça yüksek bir hız ile bu tüpleri döndürmeye başlayan cihaz, karışım içerisinde bulunan ve daha yüksek yoğunluğa sahip olan maddeyi cihazın dışına atar. Bu işlemi yapmak için kullanılacak cihazın türüne göre, farklı santrifüj yöntemleri vardır.

Tüm santrifüj cihazı modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Santrifüj Cihazı Türleri

Sıvılar içerisinde bulunan maddeleri ayrıştırmaya yarayan santrifüj cihazlarının farklı türleri bulunmaktadır. Bu türleri en genel haliyle şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Masaüstü Santrifüjler: Laboratuarlarda sabit olarak kullanılmak için tasarlanmış olan masaüstü santrifüjlerin taşınması oldukça kolaydır. Ayrıca fazla yer kaplamaması ile de ergonomik olan bu cihazlar, küçük tezgâhların üzerinde bile rahatlıkla kullanılır. Santrifüj fiyatları bakımından da en uygun fiyatlı olanlar masaüstü santrifüjlerdir.
  • Soğutmalı Santrifüjler: Hücreler veya proteinler gibi ısıya duyarlılığı olan malzemelerin ayrıştırılması için üretilmiş olan soğutmalı santrifüjler, hem seyyar hem de masaüstü modellere sahiptir.
  • Klinik Santrifüjler: Daha çok hastane laboratuarlarında tercih edilen klinik santrifüjler kan, idrar ve plazma gibi vücut sıvılarının ayrıştırılması için kullanılmaktadır. Bu tür santrifüjler genellikle sabit yapıdadır.
  • Mikrosantrifüjler: Genellikle laboratuar ortamlarında kullanılan mikro santrifüjler, kolay taşınabilir olmaları yönüyle avantajlıdır. Bu nedenle de ihtiyaç duyulan her ortamda kullanılabilmesi mümkündür.
  • Vakumlu Santrifüjler: Bu tür santrifüjler, ayrıştırılan numunelerin konsantre edilmesine yarar. Çözücünün ayrıştırılmasına da olanak tanıyan vakumlu santrifüjler, çok fonksiyonlu santrifüjler olarak da adlandırılmaktadır.

İlginiz çekebilir: Santrifüj Çeşitleri Nelerdir?

Santrifüj Cihazı Fiyatları

Bir medikal cihazın üretimi yapılırken genellikle tek bir model olarak üretilmemektedir. Farklı ihtiyaçlara da hitap edebilecek biçimde aynı cihazın farklı versiyonları piyasaya sürülmektedir. Ayrıca aynı işlemi yapmak üzere onlarca farklı firma tarafından, benzer cihazlar da üretilmektedir. Bu durum santrifüj cihazları için de geçerlidir. Üretimde yaşanan bu çeşitlilik nedeni ile santrifüj fiyatları konusunda sabit bir rakam zikretmek mümkün değildir. Bir fiyattan söz edebilmek için, tercih edilecek cihazın markasının ve modelinin bilinmesi belirtilmelidir. Ayrıca fiyata etki eden tek faktör, üretim çeşitliliği değildir. Bunun yanı sıra satış ve pazarlama aşamalarındaki çeşitlilik de santrifüj fiyatları üzerinde etkili olmaktadır. Aynı marka ve modelde olan bir cihaz, piyasada farklı medikal firmaları tarafından, değişik fiyatlarla satılabilir. Bu nedenle de aynı ürün için birden farklı fiyatın ortaya çıkması da söz konusudur. Hem üretim aşamasında, hem de satış aşamasında var olan bu fiyat çeşitliliği, bu cihazı alacak olan kişiler için bir avantaj barındırmaktadır. Bu avantajdan yararlanabilmek için cihaz almadan önce detaylı bir piyasa araştırması yapılmalı ve satın alınmak istenilen cihaz için mevcut olan tüm fiyat seçenekleri değerlendirilmelidir.

Cihazın Adı Fiyatı
OHAUS FC 5706 K Santrifüj 1633 € + KDV
Nova Safety – 8’li Gerber Santrifüj 900 € + KDV
Ohaus FC5515R Soğutmalı Mikro Santrifüj 4770 € + KDV
Hermle Z206A Masaüstü Santrifüj Sorunuz

Santrifüj İşlemi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Santrifüj işlemini doğru yapabilmek için her şeyden önce cihazın düz bir zemine yerleştirilmiş olması gereklidir. Ayrıca cihaz çalışma esnasında oluşacak hızdan etkilenmeyecek şekilde de sabitlenmelidir. Sonrasında hazırlanan numuneler cihaza yerleştirilmeli ve kapağı kapatılarak işlem başlatılmalıdır. Ancak cihaz çalıştırılmadan önce tüplerin dengede olduğundan ve simetrik bir şekilde yerleştirildiğinden de emin olunmalıdır. Cihazın çalışmadığı durumda tüpler dik konumda olmalıdır. Cihazın çalışması ile birlikte ise ayrıştırma işleminin yapılabilmesi için otomatik olarak yatay konuma geçecektir. Tüplerin doğru yerleştirilmemesi, işlem sırasında titremelerin oluşmasına ve numunelerin etrafa saçılmasına neden olabilir. Bu durum kimyasal maddelerin ayrıştırılması söz konusu olduğunda büyük tehlike arz etmektedir. Bu yüzden de ayrıştırma işlemini yapan kişiler koruyucu gözlük ve eldiven kullanmayı ihmal etmemelidir. Son kontroller yapıldıktan sonra cihazın kapağı kapatılmalı ve çalışma hızı ile çalışma süresi tayin edilerek işlem başlatılmalıdır.

Lab724 ekibi olarak bu yazımızda “santrifüj cihazı nedir ve fiyatları nelerdir” sorusuna sizler için, elimizden geldiğince yanıt bulmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Laboratuvar cihazları hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir