pH Metre Kalibrasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır? - 01

pH Metre Kalibrasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

pH metre, bir çözeltinin pH seviyesini ve asidikliğini ölçmek için kullanılan bir ölçüm aracıdır. pH metre, çoğunlukla kimyagerler, biyologlar, tarımla ilgilenenler ve laboratuvar teknisyenleri tarafından kullanılır. Bu yazımızda sizlere pH metre kalibrasyonunun ne olduğunu, nasıl yapılacağını ve Ohaus ST3100F Masasütü pH Metre özelliklerini anlatacağız.

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

pH Metre Nedir?

Mevcut negatif yüklü protonların miktarına karşı potansiyel olarak kullanılabilir serbest hareketli hidrojen atomu miktarını ölçer. Hidrojen atomu fazlaysa; asidiktir yani pH 7’den azdır. Proton fazlaysa; baziktir ve pH’ı 7’den büyük demektir.

pH metre hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz; pH Metre Nedir? adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

pH Metre Kalibrasyonu Nedir?

Kalibrasyon, belirlenen koşullarda doğruluğu bilinen bir referans ölçüm standardı veya ölçümde kullanılan ve doğruluğu aranan farklı ölçüm aracının veya sisteminin doğruluğunu ölçmek için ve sapmaları tespit etmek için uygulanan işleme denir.

pH metre kalibrasyonu; pH metre kullanımında, elektrodun zaman içinde değişiminden dolayı, gerekli koşul haline getirebilmek için uygulanması gereken oldukça önemli bir adımdır. Kalibrasyona başlamadan önce elektrodların iyi durumda olduğundan emin olun.

pH Metre Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

İzlenecek adımlar en üst düzeyde özen, disiplin, dikkat ve titizlik gösterilerek gerçekleşmelidir.
pH metre Kalibrasyonu için lazım olan malzemeleri hazırlayın ve adımları izlemeye başlayalım.

Kalibrasyona Hazırlanma

Cihazda ölçümü etkileyebilecek bir problem olup olmadığı tespit edildikten sonra işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz.

 1.  pH metreyi açın. pH ölçüm cihazınızı kalibre etmeye ve kullanmaya başlamadan önce cihazınızı açmanız ve ölçüm cihazınızın ısınması için yeterli bir süre beklemeniz gerekir. Bu süre genellikle otuz dakika sürmektedir. Ancak pH ölçerler arasında farklılıklar olabilir. Dolayısıyla talimatları kontrol edip uygun koşulları sağlamalısınız.
 2. Kalibre edilecek pH metre saf su ile yıkanıp temizlenir. Kalibre edilecek pH metre elektrotu saf su ile yıkanmalı ve silkelenip temizlenmelidir. Elektrotu depolama çözeltisinden çıkarın. Hassas bir zara sahip olduğundan elektrotun çevresini  ovmaktan kaçının. Elektrotun kirli olduğunu tespit ederseniz; önerilen temizleme solüsyonları için kullanım kılavuzuna bakın.
 3. Tamponlarınızı hazırlayın. Bir pH metre kalibre olmak için genellikle birden fazla tampona ihtiyaç duyar.

İki farklı konsantrasyon farklı sonuçlara sahip olduğundan, pH metrenin düzgün çalışmasını sağlamak için iki tampon kullanılması önemlidir. Birincisi, pH değeri 7.01 olan ‘nötr’ tampon olmalı; ikincisi, beklenen pH değerine yakın olmalıdır. Daha yüksek pH’lı (9.21) tamponlar bazları ölçmek için, düşün pH’lı (4) tamponlar ise asidik numuneleri ölçmek için en iyisidir. Tamponlarınızı kalibrasyon için ayrı beherlere boşaltın. Tamponlar iki saatten fazla bir beher kabında tutulmamalıdır. İşlemi tamamladığınızda tamponları atın.

pH Metreyi Kalibre Etme

 • Elektrotunuzu pH değeri 7.01 olan bir tamponun içine yerleştirin
 • Elektrotunuz tamponun içine yerleştirildikten sonra pH değerini için ‘cal'(ölç) veya kalibre düğmesine basın.
 • Yaklaşık 1-2 dakika bekleyip pH değerinin stabilize olmasına izin verin.
 • pH değerini ayarlayın
 •  Sıcaklık sabitlendiğinde, ‘cal’ düğmesine ikinci kez basarak pH ölçeri tamponun pH değerine ayarlayın.
 • Stabilize edildikten sonra pH ölçerin ayarlanması daha doğru sonuçlar sağlayacaktır.
 • Ölçümler, kalibre edilecek cihaz özelliklerine ve yönteme bağlı olarak 20°C veya 25°C sıcaklıkta yapılacaktır.
 • pH metre sıcaklık gösterimi kontrol edilip kararlı olduğu gözlendikten sonra pH metrede okunan sıcaklık değeri kayıt altına alınmalıdır.
 • Elektrotunuzu numuneniz için uygun tamponun içine yerleştirin
 • Elektrotunuz tamponun içine yerleştirildikten sonra pH değerini okumak için ‘cal’ düğmesine basın.
 • Saf su ile yıkanan elektrod, seçilen iki referans çözelti için hazırlanır.
 • Yeterli sıcaklığa ulaşan ilk çözeltiye daldırılan elektrod dairesel hareketler yapılıp bırakılır.
 • Göstergede kararlı değer gözükene dek (yaklaşık 30 saniye) beklenir.
 • Daha sonra uygulanması gereken prosedürler uygulanır.
 • Elektrod aynı şekilde temizlendikten sonra, pH değerini ikinci kez ayarlayın.
 • İkinci çözeltiye daldırın ve aynı adımları izleyin.
 • Verileri kayıt altına alın.
 • pH’ınız için optimal depolama uygulamaları için kullanım kılavuzuna bakın.

Her ölçüm öncesi elektrod iyice temizlenmeli, sıvı içerisinde bir süre çevrilip bırakılmalıdır. Hassas yapısı gereği sert hareketlerden uzak durulmalıdır. Ölçümleriniz böylelikle çok daha güvenilir ve doğru sonuca ulaşacaktır.

pH metre elektrodu çıkarıldıktan sonra, son pH metre kalibrasyonun üzerinden uzun süre geçmesi, doğruluk derecesinin oldukça önemli olduğu noktalarda ve alanlarda, temizleme işleminden sonra ve referans elektrodun değişmesi gibi durumlarla karşılaşıldığında cihazın pH aralığının tekrar kalibre edilmesi gereklidir.

Anlatılan kalibrasyon yöntemi tek değildir ve değişiklik gösterebilir. Kendi amacınıza uygun yolu ve deneyimleriniz sonucu en doğru ve pratik şekilde sonuca ulaşacağınız yöntemi seçmelisiniz.

Ohaus ST3100F Masaüstü pH Metre Nedir?

Ohaus ST3100F Masaüstü pH Metre, yüksek performanslı, hassas ölçüm sağlayan masaüstü pH metredir. Üst düzey deneyler ve araştırmalar için doğru pH değerine ulaştığı için birçok sektörde tercih edilmektedir. Geliştirilmiş özellikler, ileri teknoloji ve yüksek performans, karmaşık laboratuvar çalışmalarını desteklemek için birleştirildi. Üstelik kullanımı da oldukça anlaşılırdır.

Ohaus ST3100F Masaüstü pH Metre, -2.00 … 20.00 pH ölçüm aralığına, -5°C… 110 °C sıcaklık ölçüm aralığına, 0.01 pH, 1 mV, 0.1 °C hassasiyete, ±0.01 pH, ±1 mV, ±0.5 °C doğruluk oranına, 99 adet veri ve son kalibrasyonu kaydetme özelliklerine sahiptir. Ürün hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve teknik özelliklerini incelemek için, Ohaus ST3100F Masaüstü PH Metre sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

pH Metre Fiyatları

Aşağıdaki tabloda sizler için, sitemizde tercih edilen pH metre fiyatları tablosunu oluşturduk. Siz de aşağıdaki tablo sayesinde cihazların detaylı özelliklerine ulaşarak, pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu sayede pH çalışmalarınız için hangi cihazın sizin için daha iyi bir seçenek olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca, dilerseniz cihazlar hakkında bizimle iletişime geçerek cihazlar hakkında tereddütte kaldığınız ya da ekstra bilmek istediğiniz durumları paylaşabilirsiniz !

 

pH Metre Fiyatları
Ohaus ST2100F Masaüstü pH Metre 415 € + KDV
Ohaus ST3100M Masaüstü PH-iletkenlik Ölçer (Multiparametre) 462 € + KDV
Ohaus ST20R Kalem Tip ORP Ölçer 171 € + KDV

Bu yazımızda pH metre kalibrasyonu nedir?, nasıl yapılır? ve Ohaus ST3100F Masaüstü pH Metre hakkında bilgi verdik. Sizler de, laboratuvar ürünleri ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için diğer ürünlerimizi inceleyebilirsiniz. Sorularınız ve daha fazla bilgiye ulaşmak için iletişim bölümünden bizlerle kolaylıkla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir