pH Metre Çeşitleri Nelerdir? - 01

pH Metre Çeşitleri Nelerdir?

pH hayatımızın her alanında önemli bir değere sahiptir. Çok geniş bir alanı kapsayan pH ve pH değerini ölçmeye yarayan pH metre, sadece laboratuvarda çalışan kişiler için değil herkes için merak konusu olmaya başladı. Bu yazımızda pH metre nedir, çeşitleri nelerdir, özellikleri nelerdir, nasıl kullanılır gibi soruları cevaplayacağız. Keyifli okumalar!

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

pH Metre Nedir?

pH metre, numunenin pH değerini ölçmek için kullanılan bir ölçüm cihazıdır.
pH metre bir numunenin asidik ve alkalilik ölçümünü kolaylıkla yapabilir. pH bir skalaya sahiptir ve bu skala 0-14 arasındadır. Belirlenen bu skalada 0 noktası asidik; 14 noktası alkalilik göstergesidir. Hayatımızın bir çok alanında kullanılan ve sağlığımız için önem taşıyan bu ölçümler birçok alanda da kullanılmaktadır. pH metre;

 • Tarım,
 • Havuz,
 • Tıp,
 • Gıda ürünleri

gibi birçok kullanım alanına sahiptir. Bunların yanında pH metre seçimi de sağlıklı sonuçlar elde etmek için bir o kadar önemlidir. Her pH metre cihazı ile pH ölçümü yapılmaz. pH metre cihazının yüzeyi, ölçümü yapılacak numunenin ve ortamın durumu bu noktada çok önemlidir. Dolayısıyla pH metre cihazının seçimini iyi yapmak, cihazın daha uzun ömürlü olmasını ve alınan sonuçların daha verimli olmasını sağlamaktadır.

pH Metre Çeşitleri Nelerdir

pH metre, numune ve ortamın durumuna göre çeşitlilik göstermektedir. Hayatımızın her alanında var olan pH’ın ölçümü için de çeşitli cihazlar bulunmaktadır. Gelişen teknoloji ile gelişmeye devam eden ve değişen pH metre çeşitlerini inceleyecek olursak;

 • Masa Tipi pH Metre,
 • Kalem Tipi pH Metre,
 • Cep Tipi pH Metre,
 • Pano Tipi pH Metre

olarak 4 çeşitle karşılaşırız. Bu pH metre çeşitlerinin tabii ki de farklı fonksiyonlarda özellikleri de bulunmaktadır. Bu özellikler de;

 • Otomatik Kalibrasyonlu,
 • Manuel Kalibrasyonlu,
 • PC ve Yazıcı Uyumlu,
 • Akıllı Elektrotlu,
 • Ölçümleri Hafızaya Alabilmek,
 • Kayıt Tutabilmek,
 • ORP Redoks Ölçümü Yapabilmek,
 • Su Dökülmesine ve Sıçramasına Karşı Dayanıklılık

gibi maddelerle sıralanabilir.

METTLER TOLEDO MASA TİPİ pH Metre S210-BIO-K Özellikleri Nelerdir?

Laboratuvar ortamlarında araştırma ve analiz gibi uygulamalar yapmak üzere masa tipi pH metre oldukça tercih edilmektedir. Masa tipi pH metre cihazları arasında parlayan bir isim ise yeni nesil METTLER TOLEDO MASA TİPİ pH Metre S210-BIO-K olmaktadır. Bir masa tipi pH metre cihazından beklentinizin daha üstünde hizmet veren Metter Toledo Masa Tipi pH Metre S210-BIO-K cihazı 10 dilde menü ayarı ve LCD renkli ekran sayesinde çalışmalarınız oldukça yenilikçi ve verimli olmaktadır. Kolay kullanımı sayesinde oldukça tercih edilen bu masa tipi pH metre, rutin ölçümlerden örnek analizine kadar geniş bir yelpazede çalışma imkanı sağlamaktadır. GLP düzenlemeleri sayesinde uyumlu veri işleme ve kaydetme özelliği bulunmaktadır. Metter Toledo Masa Tipi pH Metre S210-BIO-K cihazı sadece pH ölçümüyle sınırlı kalmayıp, çeşitli birimlerde ORP ölçümü de yapabilmektedir.

Genel özellikleri ile kullanıcıları mest eden bu masa tipi pH metre cihazının bir de teknik özelliklerine göz atalım;

pH Ölçüm Aralığı -2.000… 20.000
pH Çözünürlük 0.1/0.01/0.001
pH Doğruluk ± 0.002
mV Aralığı -2000… 2000
mV Çözünürlük 0.1/1
mV Doğruluk ± 0.2
Sıcaklık Aralığı ATC: -5.0 °C… 130.0 °C  /  MTC: -30.0 °C… 130.0 °C
Sıcaklık Çözünürlüğü 0.1 °C
Sıcaklık Doğruluğu ± 0.1 °C
Ekran TFT renkli 4.3 inch
Elektrot InLab® Routine Pro-ISM

Diğer tercih edilen masa tipi pH metrelere ise;
Ohaus ST3100F Masaüstü PH Metre
Ohaus ST3100M Masaüstü PH
Ohaus ST2100F Masaüstü PH Metre
olarak bu 3 yeni nesil masa tipi pH metre cihazlarını örnek gösterebiliriz. İşlevsel olarak birbiriyle rekabet eden bu cihazlar da laboratuvar uygulamaları için önemli bir rol oynamaktadır. Masa tipi pH metre seçiminde, cihazın özelliklerini öğrenerek hangi cihaz sizin için daha verimli olacağı konusunda karar vermelisiniz. Dilerseniz cihazlarımız için bizimle de kolaylıkla iletişime geçebilir ve cihazlar hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Kalem Tipi pH Metre Özellikleri Nelerdir?

Genel olarak şık bir tasarımı olan ve sahada kolaylıkla kullanabileceğiniz bir diğer pH metre cihazı ise kalem tipi cihazlardır. Kalem tipi pH metre cihazları, su uygulamaları, kozmetik, eğitim uygulamaları, laboratuvar içindeki basit ölçümler gibi alanlarda kolay kullanışı sayesinde tercih edilir. Kalem tipi pH metre cihazında da en çok tercih edilen ürün Ohaus ST20R Kalem Tip ORP Ölçer olmaktadır. Bu pH metre, kusursuz doğruluk ve rahat kullanım şekli ile dikkatleri üstüne çekmektedir.

Teknik Özellikleri:

pH Değeri 0.0 – 14.0 pH
Çözünürlük 0.1 pH
Doğrusallık ±0.05 pH
Ebatlar 185 × 45 × 38 mm
Ağırlık 110 gr
Pil 4×1.5 V
Pil ömrü 200 Saat
Kalibrasyon pH 1 – 3 noktadan otomatik kalibrasyon
Güvenlik 6 dakikada otomatik kapanma

pH Metre Nasıl Kullanılır?

 • Cihazı her zaman temiz bir ortamda bulundurun.
 • Cihaz bağlantılarını kontrol edin.
 • Güç düğmesini açın.
 • Cihazınız uzun bir süre kullanılmadıysa, ph metre kalibrasyon ayarı işlemini yapmayı unutmayın.
 • Tampon çözeltileri hazırlayınız.
 • İşleminizi bitirdikten sonra M tuşuna basarak ölçüm moduna geçin.
 • Elektrodu çözeltinin içine daldırdıktan sonra, pH değerini kaydedin.
 • Çalışmanız bittikten sonra elektrodun ucunu destile su ile temizleyip kuruladıktan sonra elektrolit çözeltisi içinde muhafaza edin.

pH metre cihazının kolay kullanıma sahip olduğunu söylemiştik. Fakat yine de kullanmadan önce kullanım kılavuzunu okuyarak daha doğru ve temkinli bir çalışma ortamı yaratmanızı tavsiye etmekteyiz. Kullanım koşulu doğrultusunda kullanılan her pH metre cihazı hem sağlıklı sonuçlar verir hem de kısa vadede işlevliğini yitirmez.

Bu yazımızda pH metre çeşitleri nelerdir, pH metre nedir ve en çok kullanılan pH metre çeşitleri, pH metre nasıl kullanılır gibi konulara değindik. Sizler için yararlı bir içerik olmasını umuyoruz. Laboratuvar alanında daha çok bilgi edinmek için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Diğer içeriklerimiz için takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir