Ohaus Santrifüj Nedir ve Fiyatları Nelerdir ? - 01

Ohaus Santrifüj Nedir ve Fiyatları Nelerdir ?

Santrifüj, laboratuvar ekipmanlarının en oldukça kullanılanlarındandır. Santrifüj, durağan eksenli, dairesel dönme hareketi meydana getiren bir alettir. Çoğu zaman elektrikli bir motor yardımıyla çalışır. Merkezkaç kuvveti prensibi ile çalışır. Bu kuvvete, “santrifüj kuvveti” adı da verilir. Bu yazımızda ise ;

  • Ohaus Santrifüj Nedir?
  • Ohaus Santrifüj Özellikleri Nelerdir?
  • Ohaus Santrifüj Nasıl Çalışır?
  • Ohaus Santrifüj Fiyatları Nelerdir?

başlıklarını açıklayacağız. Keyifli okumalar !

Ohaus Santrifüj Nedir ?

Santrifüj, laboratuvar ortamlarında cihazın içine yerleştirilen maddelerin ayrıştırılmasını elde eden cihazdır.

Bu aleti bilhassa hastane, klinik laboratuvarlarında görebilirsiniz. Maddelerin ayrılma işlemi, santrifüj aletinin içinde bulunan maddelerin koyulduğu bölümün yüksek hızda dönmesi sonucu olur. Dönme esnasında oluşan bu kuvvete “Merkezkaç Kuvveti” denir. Bu kuvvet yardımıyla karışımdaki ağır maddeler tüpün altına çöker; hafifçe maddeler ise tüpün üst kısmında kalmış olarak ayrışır. Ohaus santrifüj çoğu zaman elektrikli bir motor yardımıyla çalışmaktadır. Ek olarak santrifüj aleti o kadar yüksek devirlerde döner ki; bir sıvının içindeki süspansiyon ve emülsiyon halindeki parçacıkları bile kolayca ayrıştırabilir. Bu ayırma işlemleri santrifüj aletinin yüksek devir hızında dönmesine bağlıdır ve bir santrifüj aleti dakikada 10 ile 15 bin devir dönüş gücüne sahiptir.

Ohaus Santrifüj Özellikleri Nelerdir ?

Ohaus santrifüj aleti;

  • Elektrik Motoru,
  • Kafes,
  • Elektronik Sistem,
  • Çevirme Mili,
  • Rotor,
  • Kapak

parçalarından oluşur. Yukarıda bahsettiğimiz, tüplerin dönme işlemini gerçekleştiren bölüme rotor denir. İşlem esnasında tüplerin kırılma şeklinde risklerini ortadan kaldırmak için küçük yastıkçıklar bulunmaktadır. Ohaus santrifüj aletinin, ufak ve büyük tüpler için ayrı bölümleri vardır. Ek olarak cihazda bulunan takometreler ise dönüş hızını yada dakikada yapmış olduğu devri gösterir. Ek olarak bu cihazlar, süt sanayisi, serum üretimi, geoteknik modelleme şeklinde işlemler için de kullanılmaktadır.

Kullanımı pek karmaşık olmayan Ohaus santrifüj cihazlarını gene de oldukça iyi bilmek gerekir. Bu aşamada cihazla işlem yapacağınız sırada, cihaza tam hakim değilseniz görevli bir kişiye danışmanız en iyi seçenektir.

Ohaus Santrifüj Nasıl Çalışır ?

Rotor hareket halindeyken yatay (horizontol), durgun haldeyken ise dikey (vertikal) pozisyondadır. Santrifüj cihazında bulunan, tüp tutucularının çoğunda işlem esnasında tüp kırılmasını önlemek amacıyla yastıkçıklar bulunur. Çeşitli büyüklüklerdeki tüpler için uygun aplikatörler kullanılır. Büyük bir santrifüj aletinin sürücü motoru olarak çoğu zaman yüksek torklu (dönme momenti), direkt akımlı elektrik motoru kullanılır. Alternatif akım motorları ise çoğu zaman ufak santrifüjlerde kullanılır. Rotor şaftı çoğu zaman direkt ya da bir dönme sistemi üstünden yürütülür, ara sıra makara sistemi kullanılır.

Santrifüj cihazlarının çoğunda titreşimleri minimuma indirmek ve cihazın yağlama ihtiyacını azaltmak için doldurulmuş ayak kullanılır. Santrifüjün hızını ayarlamak amacıyla motorun voltaj desteğini değiştiren bir potansiyometre kullanılır. Rotor hızı potansiyometre ile ayarlansa da yük ağırlığındaki farklılıklar rotorun değişik hızda dönmesine sebep olur. Takometre rotorun hızını, dakikada dönüş (rpm) olarak gösterir, çekim enerjisini göstermez. Kutuplaşmış akımın motora geri dönmesi ile fren çalışır ve böylece yavaşlama sağlanır. Santrifüjdeki süre ayarlayıcısı optimum koşullarda rotorun programlanmış hıza ulaşmasını ve frensiz olarak ayarlanan sürede yavaşlamasını sağlar.

Ohaus Santrifüj Fiyatları Nedir ?

Ohaus Santrifüj fiyatları, işlevsel özelliklerine göre farklı fiyat dağılımlarına sahiptir. Bir santrifüj cihazı satın almadan önce tedarikçi birime ulaşmanızı her zaman tavsiye ederiz. Böylece hem tedarikçi hakkında aklınızda oluşan şüpheleri yok etmiş olursunuz, hem de daha detaylı bir şekilde cihaz hakkında bilgi alışverişi yapma şansı yakalayabilirsiniz. Biz yine de sizin için web sitemizde bulunan 3 adet Ohaus Santrifüj cihazının fiyat tablosunu oluşturduk.

CİHAZLAR FİYATLAR
Ohaus FC5515R Soğutmalı Mikro Santrifüj 4770 € + KDV
Ohaus FC5706 Santrifüj 1633 € + KDV
Ohaus FC 5706 K Santrifüj 1633 € + KDV

Bu yazımızda Ohaus Santrifüj nedir, özellikleri nedir, nasıl çalışır, fiyatları nelerdir sorularını açıkladık. Umarız sizler için yararlı olabilmişizdir. Laboratuvar cihazları hakkında daha pek çok bilgiye sahip olmak için blog sayfamızı ziyaret etmeyi ve cihazlar hakkında aklınıza takılan soruları bizlerle paylaşmayı unutmayın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir