Ohaus pH Metre Nedir? Nerelerde Kullanılır? - 01

Ohaus pH Metre Nedir? Nerelerde Kullanılır?

pH bir maddenin asit ya da alkali değerini anlayabilmek için gerek duyduğumuz bir ölçü olmaktadır. Maddenin içinde bulunan hidrojen iyonlarının yoğunluğuna göre ölçüm yapılmaktadır. Bunun yanında pH dendiğinde yalnızca ilgili yer ve pozisyonda çalışan kişiler değil toplumun büyük kesimi belirli ürünlerdeki pH değerlerinin hangi seviyede olması gerektiğini biliyor. Örneğin; su, kozmetik, et ürünleri vb. Haliyle pH değerlerinin ne kadar önemli ve dikkat edilmesi gereken bir detay olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bu yazımızda;

 • Ph Metre Nedir?
 • Ph metre Çeşitleri
 • Ohaus pH Metre nedir?
 • Ohaus pH Metre Ne işe Yarar?
 • Ohaus pH Metre Çeşitleri Nelerdir ?
 • Ohaus pH Metre Kullanım Alanları Nelerdir ?
 • Ohaus pH Metre Fiyatları Nelerdir ?

başlıklarını ele alacağız. Keyifli okumalar !

Ph Metre Nedir?

pH metre, pH değerini ölçme işlemi gerçekleştiren bir cihazdır. Bir maddenin asidik, bazik veya nötr olduğunu pH metre ile öğrenebiliriz. pH 0-14 aralığında asidikten alkaliye uzanan bir ölçü skalasına sahiptir.

Ph Metre Çeşitleri Nelerdir ?

 • Masa Üstü pH Metre
 • Kalem Tipi pH Metre
 • Cep Tipi pH Metre
 • Pano Tipi pH Metre
 • Portatif pH Metre

pH Metre Çeşitleri Nelerdir? yazımızda bu kısımda bahsedilen maddeler ayrıntılı olarak anlatılmıştır. İlgili yazımızı ziyaret ederek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ohaus pH Metre Nedir?

Ohaus pH metre, pH  değeri ölçümlemeler esnasında tercih edilen bir cihazdır. Ohaus yüksek performansa ve hassas ölçüm yeteneğine sahip bir pH metrenin markası olarak karşımıza çıkmaktadır. İleri teknolojiler ile donatılmış Ohaus pH metre gelişmiş özelliklere sahip olmakla birlikte laboratuvar çalışmalarını son derece destekleyen bir cihaz olarak tanımlanmaktadır.

Ohaus pH Metre Ne işe Yarar?

Ohaus pH metre, bir ürünün pH değerinin olması gereken seviye olup olmadığının kontrolü için ölçümleme yapılmasında, kontrol edilmesinde ve kayıtlarının tutulmasında işe yaramaktadır.

Ohaus pH Metre Çeşitleri Nelerdir ?

 • Ohaus Masa Üstü pH Metre
 • Ohaus Kalem Tipi pH Metre

Ohaus pH Metre Kullanım Alanları Nelerdir ?

Tarım

Tarım yapılması planlanan toprağın verimli bir hasat oluşturması için toprağın kalitesi büyük önem taşımaktadır. Toprağın kalitesi bir etmene dayalı olmakla birlikte bu etmenlerden bir de pH değeridir. Bir diğer ayrıntı ekilecek ürüne göre toprak pH değerlerinin de değişken gösterebileceğidir. Tarım alanlarında ölçümleme yapmak istiyorsak bu işlemlerimiz için Ohaus pH metre ürünlerinden kalem tipi pH metreyi kullanabiliriz. Kolay taşınabilir olması tercih etme sebeplerimizden biri olabilir. Aynı zamanda yüksek doğrulukta ölçümler yapabilen cihazlardır.

Süt ve süt ürünleri

Bir gıda ürünü olması tabiki de pH dengesinin önemli olması anlamına gelmektedir. Uzun süreler raf ömrü bulunan sütlerde kesilme ihtimalinin olması pH değerinin zaman zaman kontrol edilmesi gerekliliği ortaya koymaktadır. Bir sütün pH değeri minimum 4.7 pH olmalıdır.

Kimyasal Laboratuvarlarda Yapılan Ölçümler

Kimyasal birtakım deneyler esnasında karışımın oluşturulması açısından kullanımı gereklidir.

Et ve et ürünleri

Et ve et ürünlerinde pH değeri ürünün tazeliği ile eş değerdir. Olması gereken bir pH değerine ulaşması ürünün tazeliği yitiriyor anlamına gelmektedir. Tazeliği kontrol edebilmek için pH metre ile ölçümleme yapılmaktadır. pH değeri ölçümlerinde Ohaus pH metre ürünlerinden destek alabilirsiniz.

Ürün Kalite Kontrolleri

Özellikle ambalajlı satılan ürünlerin kalitesini test etmek için kullanılmaktadır. Çünkü ambalajlı ürünler uzun süre tazeliklerini korumak üzere paketlenmekte ve o şekilde muhafaza edilmektedir. Ambalajın herhangi bir şekilde deformasyona uğraması olması gereken pH dengesinin bozulmuş olacağı anlamına da gelebilmektedir. Böyle durumlarda özellikle ürünler rafa çıkmadan önce ürün pH değeri açısından kalite kontrol sürecinden geçirilir.

Su

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi sular için uygun pH değerleri toplum tarafından da bilinmekte ve dikkat edilmektedir. Vücudumuz için uygun su pH değeri 7.0 dan başlayarak 8.5 kadar olan alanda yani alkali olmasıdır. pH değer aralıklarını doğru ölçümleyebilmek için hassas cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Kozmetik Ürünleri

Özellikle yüz temizleyici ürünlerde karşılaştığımız ve dermatologlar tarafınca tavsiye edilen tenimiz için uygun pH değerlerine sahip olmalıdırlar. Ölçümlemeler bu sebeple gerçekleştirilmektedir.

Ohaus pH Metre Fiyatları Nelerdir ?

Ohaus ürünleri birçok laboratuvar tarafından kullanışlı ve işlevsel bulunmaktadır. Ölçümlemeleri açısından da başarılı ürünleri olan Ohaus, ayrıca ürün fiyatları ile ürünlerinden alınan verim ve performans karşılaştırıldığında oldukça iyi sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Sizler için laboratuvarlarda en çok tercih edilen ve farklı hacimlerdeki ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek Ohaus ürünlerinin ve fiyatların bulunduğu bir liste oluşturduk. Liste haricinde bulunan ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünlerimize bakmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Cihazlar Fiyatları
Ohaus ST 20 PH Metre Kalem Tip 0.00 – 14.00 PH / 0.0 – 99.0 °C 99 € + KDV
Ohaus ST2100F Masaüstü PH Metre 415 € + KDV
Ohaus ST3100F Masaüstü PH Metre 462 € + KDV
Ohaus ST3100M Masaüstü PH-Iletkenlik Ölçer (Multiparametre) 746 € + KDV
Ohaus ST 5000-F Masaüstü pH-ORP Ölçer 799 € + KDV

Bu yazımızda sizlere Ohaus pH Metre ürünlerini hakkında detaylı bilgi paylaşmayı amaçladık. Ayrıca sizler için Ohaus ürünlerinden Kalem Tipi pH Metre ve Masaüstü pH Metre dair fiyat listesini hazırladık. Ürünler hakkında daha detaylı bilgi almak için bize iletişim bilgilerimizden 7/24 ulaşabilirsiniz ya da ürün sayfasında bulunan “hemen bilgi al” butonunu kullanarak ürün hakkında bilgi talep edebilirsiniz.

Sizler için yararlı içerikler oluşturmayı amaçlıyoruz. Gelecek içeriklerimiz için bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir