Eppendorf Otomatik Pipet Nedir? - 01

Eppendorf Otomatik Pipet Nedir?

Eppendorf pipet, küçük miktarlardaki sıvıları ölçebilen bir düzenektir. Laboratuvarlarda sıklıkla kullanılan, ayarlanabilir hacimleri olan bir kaptan diğer kapa herhangi bir sıvıyı aktarmayı sağlayan camdan bir araçtır.

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

Birçok türü ayrılması ile kullanım alanlarının ve ihtiyacın ne derece olduğu gözler önüne serilmektedir. Laboratuvarların vazgeçilmez araçlarından biri olmasının öncelikli sebebi, muhakkak mikrodan makroya birçok hacimde sıvı aktarımı sağlayabilme özelliğidir. Eppendorf Otomatik Pipet laboratuvarlar açısından hem kullanışlı hem de işlevsel olması ile en çok tercih edilen cihazdır. Dolayısıyla laboratuvar uygulamaları için oldukça popüler bir cihaz haline gelmiştir. Bu yazımızda ise; Eppendorf otomatik pipet türleri, Eppendorf otomatik pipet nedir, ne işe yarar, kullanım alanları nelerdir ve Eppendorf otomatik pipet fiyatları nelerdir başlıklarına değineceğiz.

Eppendorf Pipet türleri:

 • Eppendorf Volümetrik Pipet
 • Eppendorf Dereceli Pipet
 • Eppendorf Mikropipet
 • Eppendorf Otomatik Pipet
 • Eppendorf Elektronik Pipet( Çok kanallı ve tek kanallı seçenekleri de bulunmaktadır.
 • Eppendorf Sabit Hacimli Pipet
 • Eppendorf Tek Kanallı Ayarlanabilir Pipet
 • Eppendorf Çok Kanallı Pipet

Detaylı bir şekilde türlerinden bahsettiğimiz  Eppendorf Otomatik Pipet Çeşitleri Nelerdir? yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Birçok pipet markası olmasına karşın Eppendorf pipet sektörde en çok tercih edilen pipet markalarından biridir. Laboratuvar ortamı için en ideal pipet markasıdır. Aynı zamanda fiyat-performans açısından da değerlendirildiğinde fiyatlarına göre daha işlevsel olduğu ortaya çıkmıştır.

Eppendorf Otomatik Pipet Nedir?

Eppendorf otomotik pipet, ayarlanabilir ya da belirli sabit miktarlarda ölçümleme ve transfer yapabilen cihazdır.

Yapıları itibari ile bir şırınga gibi sıvıları çekip boşaltma işlemi yapabilmektedir. Sıklıkla laboratuvarlarda hassas işlemler için kullanılmaktadır. Çoklu uç yapısı ile hızlı ve kolaylıkla deneyler yapmaya olanak tanır. Ayrıca eppendorf otomatik pipetler;

 • Makro
 • Mikro

olarak iki gruba ayrılmaktadır.

Eppendorf Otomatik Pipetlerin Özellikleri Nelerdir?

Eppendorf Pipet; farklı hacim boyutlarına, sisteme, hıza ve birçok ayrıntılı teknik özelliklere sahiptirler. Fakat daha genel ve hizmet anlamında amaçlanan özelliklerini belirtmemiz gerekirse;

 • Deneylerinizde ihtiyacınız olan hassas ölçümlemeleri yapmayı sağlayabilmektedir.
 • Ölçümlemelerinizin tamamının net ve kesin bir şekilde sonuçlandırılmasında başarılıdır.
 • Ayarlanabilen pipetlerde, pipet hacimleri renkler ile ifade edilmekte böylece kullanım kolaylığı sağlamaktadır.
 • Önemli detaylardan biri olan hızlı kullanım klipsinin cihaz üzerinde yer alması
 • Deneylerin gerçekleştirilmesi esnasında ellerinize tam bir kavrama imkanı sunarak ergonomik bir tasarıma da sahiptir.
 • Ulaşmak istenilen hacim boyutlarına kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.
 • Kalibrasyonu ayarlamanıza olanak sağlayan göstergeye sahiptir.
 • Çok kanallı olan pipetlerde kanal azaltmaya imkan tanımaktadır.

Eppendorf Otomatik Pipetlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Kimya

Otomatik pipetler kimya laboratuvarlarında kesinlikle bulunan malzemelerden biridir.  Söz konusu kimya deneyleri olduğunda eppendorf pipet kullanımı önemli bir yere sahiptir. Kullanılmak istenen maddenin küçük bir miktarda olsa az ya da çok kullanılması önemli sıkıntılara sebebiyet vermektedir.

Doku kültürü laboratuvarları

Farklı alanlarda ve sektörler yapılabilecek çalışmalar yapan laboratuvarlardan biri de doku kültürünün alındığı laboratuvarlardır. Hassas deneylerin gerçekleştiği bir ortama söz konusu olmaktadır. Yine alınan parçaların hacmi büyük önem sahip olmakla birlikte kritik derece de önemlidir.

Su arıtma

Sudan örnek alınması ile başlayan süreçlerde aktif olarak kullanılan genellikle görece yüksek hacimli pipetlerin kullanıldığı alandır.  Alınan örnekler doğrultusunda bir takım arıtma işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ön hazırlık araçlarından biridir.

Eğitim

Okullarda ilgili derslerde yapılan çalışma ve deneylerde kullanılmakta olan bir cihazdır. Öğrencilerin farklı özelliklere sahip karışımları doğru bir şekilde gerçekleştirmesini sağlarken aynı zamanda öğretici bir faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Biyoloji

Tıptaki kullanım alanlarında olduğu gibi biyolojide de hassas işlemler ve deneyler gerçekleştirilmektedir. Tabi tüm laboratuvarlarda olduğu gibi biyoloji laboratuvarlarında da vazgeçilmez bir yere sahiptir.

Tıp

Tıp alanında kullanılan eppendorf pipet türü mikro pipetlerdir. Adından da anlaşılacağı üzere çok küçük hacimlerde çalışılmak için kullanılan bir cihazdır. Özellikle tıp alanında gerçekleştirilen işlemlerin daha hassas olması mikro pipetlerin kullanım sebebidir. Bu sebeple mikro pipetler haricinde başka bir pipet cihazı kullanmamız mümkün olmamaktadır. Tıpta mikro pipetler; tüp bebek yönetiminde, hücre duvarından madde alma v ekleme operasyonlarında kullanılmaktadır.

Eppendorf Otomatik Pipet Fiyatları

Eppendorf otomatik pipet ürünleri birçok laboratuvarın en kullanışlı ve beğenilen ürünü olmuştur. Ayrıca fiyat-performans değerlendirmesi açısından da başarılı bir ürünleri olan Eppendorf, daha uygun fiyatlara başarılı verim ve performans gösteren ürünler çıkarmışlardır. Sizler için laboratuvarlarda en çok tercih edilen ve farklı hacimlerdeki ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ürünleri ve fiyatların bulunduğu bir liste oluşturduk. Liste haricinde bulunan ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünlerimize bakmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Eppendorf Otomatik Pipet Nedir? başlığı kapsamında eppendorf pipet, eppendorf otomatik pipet, çeşitleri, özellikleri, kullanım alanları ve fiyatları hakkında bilgilendirmeyi amaçladık. Sizlere faydalı içerikler sunmak için çalışıyoruz. Daha fazlası için bize takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir