Eppendorf Otomatik Pipet Çeşitleri Nelerdir ? - 01

Eppendorf Otomatik Pipet Çeşitleri Nelerdir ?

Laboratuvar alanında kullanılan diğer cihazlar kadar pipet cihazları da oldukça önemli bir yere sahiptir. Sıvıları transfer etmek için kullanılan pipetlerin birçok çeşidi de bulunmaktadır. Bu yazımızda Eppendorf otomatik ğipet Nedir, çeşitleri nelerdir, nerelerde kullanılır gibi konulara değineceğiz. Keyifli okumalar!

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

Eppendorf Otomatik Pipet Nedir?

Otomatik pipet; yeni nesil bir pipet olup, bir numunedeki sıvının transfer işlemi için kullanılan laboratuvar cihazıdır.

Daha geniş bir tabirle, pipet ucu sıvıya daldırılarak vakumla işlemi yapılarak, sıvının başka bir kaba aktarılması sağlanmaktadır. Çeşitlerine göre farklı özelliklere sahip olan bu Eppendorf pipet cihazları, istenilen duruma göre ayarlanabilmektedir. Bunların yanında bir diğer önemli olan konu ise laboratuvar alanında sıvı aktarımı için sıklıkla kullanılan otomatik pipetlerin, özellikle Eppendorf marka ürünler olduğu saptanmıştır. Bunun sebebi Eppendorf otomatik pipet cihazının daha çözülebilir bir teması olması ve fiyatına göre işlevselliğinin daha verimli olmasıdır. Aynı zamanda yeni nesil bir cihaz olması başlıca kullanım sebeplerindendir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber geri kalmaması gereken cihazların üst sıralarında yer alan Eppendorf pipet ürünleri, dijital çağa ayak uydurabilmekte ve kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlayabilmektedir. µL bazında oldukça geniş bir hacim aralığına sahip olan Eppendorf otomatik pipet cihazları, her türlü hacim ve uygulama koşulu için ideal pipetlerdir.

Otomatik Pipet Çeşitleri Nelerdir?

Laboratuvarlarımızda eskiden beri insan ve doğa için faydalı olabilmek adına her türlü test, analiz, deney gibi uygulamalar yapılmaktaydı. Teknolojinin hatta insanlığın gelişmesi ve değişmesiyle şimdilerde daha iyi ve olanaklı şartlar altında çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmaların baş rolleri tabii ki laboratuvarda kullanılan cihazlardır. Bu nokta da yıllardır kullanılan pipetler şimdi daha da gelişmiş şekilde karşımıza çıksa da bazı durumlarda diğer pipet çeşitleri de kullanılmaktadır. Çünkü yeni nesil geliştirilmiş olan pipetler daha çok hassas uygulamalar için tercih edilmektedir. Peki, pipet çeşitleri nelerdir?

Mikropipetler

Mikropipetler, oldukça küçük hacim aralığındaki sıvıların aktarım işlemini yapmak için kullanılmaktadır. Bu işlem 0,01 – 0,1 μl aralığında değişmektedir. Sıvı aktarımı için tek kullanımlık pipet uçları kullanılmaktadır. Çok küçük hacimlerle çalışıldığı için, bu kadar hassas işlemleri mikropipetler dışındaki pipet cihazlarıyla yapmak pek mümkün olmayabilir. Örneğin; tüp bebek yönteminde, hücre duvarından madde alma ve ekleme gibi işlemler de yapılır. Dolayısıyla mikropipet cihazları çoğunlukla tıp ve benzeri sektörlerde karşımıza çıkmaktadır.

Otomatik Pipetler

Otomatik pipetler mikro ve makro olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünlerde hacim ayarlanabilir ya da sabit olarak kullanılabilir. Otomatik pipetler de yeni nesil donanıma sahip olduğu için hassas uygulamalarda tercih edilmektedir. Sıvı, bir piston aracılığıyla pipet ucuna çekilip boşaltılır. Aynı zamanda otomatik pipet ucunu kolayca değiştirebilirsiniz. Otomatik pipet, uygulamaların daha hızlı ve bir o kadar da verimli sonuçlara ulaşmasını sağlamaktadır.

(Taksimatlı) Dereceli Pipetler

Dereceli pipet ürünün derecelendirmesi suya göre yapılmaktadır. Bu pipetlerin düz ve dar boşlukları bulunmaktadır. Birçok hacimlerde olabilirler. Pipetin toplam hacmi üst kısmında yer almaktadır. Dereceli pipetlerin taksimatları suya göre yapılmaktadır. Bir pipet çeşitli hacimlerde olabilir ve hacmini anlayabilmek için üst kısıma bakarız. Üst kısımda hacim μl(ml) olarak belirtilmiştir. Bazılarında ise üst kısmında 0 yazabilir. Bu durumda pipetin hacmini öğrenebilmek için alt kısmına bakmamız ve kendisinden sonra gelen sayıya yuvarlamamız gerekir. Daha çok 1ml, 2ml, 5ml, 10ml ve 25ml’lik pipetler kullanılmaktadır. Dereceli pipet ürünleri, 1’in altındaki hacim aralıkları için işlevsiz olmaktadır. Dolayısıyla çok hassas uygulamalar için kullanılması doğru değildir. Fakat pipetin yeterliliğine göre yani daha yüksek hacimlerle uygulama yapıldığında, tatmin edici sonuçlar vermektedir.

(Büllü) Volümetrik Pipetler

Volümetrik pipetlerin ortalarında bül adı verilen şişkin bir parça bulunmaktadır. Diğer kısımları ise ince ve uzun yapıdadır. Ürünün orta kısmında bulunan bül sayesinde sıvının temas ettiği hacmi azalmaktadır. Bu sayede pipetin içine dolan suyun ıslaklığından dolayı kaynaklanabilecek hata oranını azaltmaktadır. (Büllü) Volümetrik pipet ürünlerinin kullanımı dereceli pipetlere benzemektedir. Bu pipetler, daha çok 1μl, 5μl, 10μl, 25μl hacimleri kullanılmaktadır. Bir (Büllü) Volümetrik pipet kaç ml ise o kadar sıvı almanız gerekir. Daha az ya da daha fazla sıvı almak mümkün değildir.

Eppendorf Otomatik Pipet Nerelerde Kullanılır?

Eppendorf otomatik pipet cihazları daha çok;

 • Kimya
 • Doku kültürü laboratuvarları,
 • Su arıtma,
 • Eğitim,
 • Biyoloji,
 • Tıp

gibi alanlarda oldukça kullanılmaktadır ve her türlü hacim aralığındaki işlemler için kullanılabilirler. Sıvı aktarımı işlemleri, oldukça önemli olan ve sonuçlarının maksimum derecede verimli olması gereken işlemlerdir. Bu noktada sizleri her açıdan tatmin edebilecek olan Eppendorf pipet cihazları ayrıca tatmin edici özelliklere ve kullanım kolaylığına sahip olduğu için oldukça tercih edilmektedir.

Eppendorf Otomatik Pipet Özellikleri Nelerdir?

Eppendorf pipet ürünleri, yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok hacimde kullanılmaktadır. İşlevsel olarak aynı sistematiğe ve kullanıma sahip olsalar da teknik özelliklerinde farklılıklar görebilmeniz mümkündür. Genel özelliklerinden bahsedecek olursak;

 • Yüksek kalite ve hassasiyete sahip olması,
 • İstenilen hacime sadece birkaç tur çevirmeyle ulaşılabilmesi,
 • Pipet hacmi renklerle belirtilmesi,
 • Büyüteçli göstergeye sahip olması,
 • Hızlı bağlantı klipsi bulunması,
 • Gelişmiş ergonomik tasarıma sahip olması,

gibi başlıca maddeler öne çıkmaktadır. Otomatik pipet cihazlarının teknik özellikleri kısmında ise örnek olarak, EPPENDORF Research® Plus 100-1000 ΜL AYARLANABİLİR MİKRO OTOMATİK PİPET cihazı üzerinden bilgi vermek sizler için daha açıklayıcı olacaktır.

Eppendorf 100-1000 ml ayarlanabilir mikro otomatik pipet teknik özellikleri:

Hacim Aralığı µL Sistematik Hata ±% ±µL Rastgele Hata ±% ±µL
100 3.0 3.000 0.6 0.600
500 1.0 5.000 0.2 1.000
1000 0.6 6.000 0.2 2.000

Eppendorf Otomatik Pipet Fiyatları

Eppendorf otomatik pipet fiyatları diğer laboratuvar cihazlarına göre daha uygundur. Sizler için aşağıda en çok tercih edilen Eppendorf otomatik pipet fiyatları hakkında bir tablo paylaştık. Daha fazlası için cihazlar sayfamıza göz atabilirsiniz. Ayrıca web sitemizde bulunan cihazlar hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru da bizlerle rahatlıkla iletişime geçip daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Bu yazımızda Eppendorf otomatik pipet nedir, çeşitleri nelerdir; nerelerde kullanılır, özellikleri nelerdir, Eppendorf otomatik pipet fiyatları gibi çeşitli konulara değindik. Sizler için yararlı olmasını umuyoruz. Laboratuvar cihazları hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog sayfamıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Etüv Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir