Büret Nedir? Büret Ne İşe Yarar? - 01

Büret Nedir? Büret Ne İşe Yarar?

Sizlere bu yazımızda büret nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve ürün özelliklerine göre fiyatları hakkında detaylı bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Detaylara ulaşmak için yazımızı okumaya devam edin! Umarız yazımız sayesinde faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

Büret Nedir?

Büret, bir ucu kapalı diğer ucu ise bir vana ya da musluğa sahip olan dereceli camdan bir tüptür.

Titrasyon için de kullanılan büret, için bir nevi pipet de denilebilmektedir. Pipetlerden ayrılan özelliği ise sıvı geçişini kontrol edebilen bir musluğa sahip olmasıdır. Farklı boyutlara sahip büret çeşitleri bulunmaktadır.

Büret in, pipet benzeri bir yapıya sahip olduğunu belirtmiştik. Laboratuvarınız için ihtiyaçlarınızın neler olduğunu saptayabilmeniz daha detaylı bilgilere ulaşabilmeniz için içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu sebeple Eppendorf Otomatik Pipet Nedir? yazımızın ilginizi çekebileceğini düşündük. Okumak isterseniz yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Büretin özellikleri;

  • Hassas ölçümleri yapabilecek donanımda bir laboratuvar aracıdır.
  • İç kısmının pürüzsüz olması ile birlikte rahat bir akış deneyimi sağlar.
  • Bakımı ve temizliği kolaydır.
  • Yapısı işlevsel ve hafiftir.
  • Kolay kullanıma sahiptir.

Büret çeşitleri;

  • Dijital Büret
  • Otomatik Büret
  • Cam Büret

Titrasyon Nedir?

Titrasyon, eş değerleme anlamına da gelmektedir. Eş değerleme ile konsantrasyonu bilinmeyen çözeltinin konsantrasyonunun saptanması olarak tanımlanabilir.

Titrasyona örnek olarak asit baz titrasyonunu verebiliriz. Titrasyon, asidik bir çözeltiye bir miktar baz damlatılması ya da bazik olan bir çözeltiye asit damlatılması işlemidir. Yapılan çalışmanın amacı bazın ve asitin derişimini anlamak ve bu sayede de çözeltinin pH değerini belirleyebilmektir.

Büret Ne İşe Yarar?

Büret, yapısı itibari ile herhangi bir sıvının ya da gazın hacmini ölçümleyen bir laboratuvar materyali olmasının yanında aynı zamanda titrasyon işleminde de kullanılmaktadır.

Titrasyon işlemlerinde büret kullanılmasının sebebi hesaplamalarda sapmaların yaşanmaması için damlatılan maddenin ağırlığının doğru belirlenmesi ve olması gerektiği kadar kullanılmasına olanak tanımasıdır.

Büret Nasıl Kullanılır?

Büreti tanımlarken bahsettiğimiz gibi büret, sıvı ve gazların hacimlerini ölçümlememizi sağlayan bir laboratuvar aracıdır.

Genel olarak büret nasıl kullanılır bahsedecek olursak;

Büret ilgili çözelti ile 0 çizgisinin bir miktar üstünde bir yere kadar doldurulur. Bu işlemi huni ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanılan huni çıkartılır. Çıkarılmaması durumunda herhangi bir taşma yaşanması olasılığı sebebi ile hesaplamalarınızda sapmalar yaşanabilmektedir.

Sonrasından titrasyon işlemini gerçekleştirmek üzere alt ya da üst musluk açılır ve işlem gerçekleştirilir.

Önemli bir detay olarak titrasyon işlemi oldukça hassas bir işlem olması sebebi ile oturularak yapılması önerilmektedir. Ayrıca ellerinizi doğru ve işlevsel kullanılabilmeniz de önem kazanmaktadır.

Sıvılar için kullanılan büretlerde musluk, at tarafında bulunmaktadır. Kullanılan sıvının hacmi ise, kullanılmadan önceki ve kullanıldıktan sonraki sıvının dereceli cam tüpten okunarak ve birbirlerinden çıkartılması ile ortaya konulmaktadır. Sıvılar için özellikle dijital büret kullanılmaktadır.

Gazlar için kullanılan bürtlere musluk, üst tarafta yer almaktadır. Cam tüpün içerisini su, cıva veya yağ ile doldurularak cam tüp alt tarafından hesaplama yapmamızı sağlayacak bir depoya bağlanır. Gaz verildiği sırada haliyle cam tüp içerisinde olan sıvıyı depoya doğru itmektedir. Depoda biriken sıvıdan yola çıkarak gazın hacmi hesaplanabilmektedir. Gazlar için cam büretler ve otomatik büret kullanılmaktadır.

Büret Fiyatları

Sizler için laboratuvarlarda titrasyon işlemlerinden tercih edilen ve farklı hacimlerdeki ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ürünlerin ve fiyatlarının bulunduğu bir liste oluşturduk. Liste haricinde bulunan ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünlerimize bakmak için web sitemizi ziyaret edebilir ya da bizlere arayarak aklınıza takılan detayları danışabilirsiniz.

Cihazlar Fiyatları
Hirshmann Solarus® Digital Büret 10 ML Sorunuz
Brand Titrette 10, Digital Büret 10 Ml 725 € + KDV
Hirshmann Solarus® Digital Büret 20 ML Sorunuz
Brand Titrette 25, Digital Büret 25 Ml 725 € + KDV
Hirshmann Opus® Digital Büret 50 ML Sorunuz

Bu yazımızda sizlere Büret nedir ve ne işe yarar konularında bilgi vermek, özellikleri, nasıl kullanıldığı ve fiyatları konusunda da bilgilendirmek istedik. Ayrıca laboratuvarınız için uygun olabileceğini düşündüğümüz ilgili cihazları fiyat sıralamaları ile tablo halinde sizlere sunduk. Sizlere fayda içerikler sunmak için çalışıyoruz. Gelecek içeriklerimizden haberdar olmak bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir