Büret Çeşitleri Nelerdir? - 01

Büret Çeşitleri Nelerdir?

Bu yazımızda ağırlık olarak büret çeşitleri, kullanım alanları, bakım ve temizliğine dair detayları sizlerle paylaşacağız. Büret Nedir? Büret Ne İşe Yarar? yazımız; büret nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi birçok bilgiyi içermektedir. Ayrıca yazımızda titrasyon işleminin ne olduğuna dair birkaç detaya daha değindik.

Büret Nedir?

Büret, titrasyon işlemlerinde kullanılan derecelendirilmiş cam tüp şeklinde ve bir tarafında vanaya sahip bir laboratuvar materyalidir. Pipet benzeri olan bu aracın pipetlerden farkı içine konulan çözeltinin kontrollü bir şekilde kullanılmasını sağlayan yapısıdır.

Büret Çeşitleri Nelerdir?

Büret çeşitleri özelliklerine, ölçümleme yapabildikleri hacimlere ve daha birçok niteliğine göre üç çeşide ayrılmaktadır.

Dijital Büret

Dijital Büret, titrasyon işlemlerinin hassas özene sahip olması sebebi ile doğru sıvı aktarımı sağlayan ve güvenilir ölçümlemeler yapabilen bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Dijital büret , kendi içinde hacim kapasitelerine göre birbirinden ayrılmaktadır. Ayrıca dijital büret manuel kontrollü, motor hareketli ve elektronik olarak türleri de bulunmaktadır.

Çözelti büret içerisine aktarılırken olası sıkıntıları engelleyebilecek yetkinliğe sahiptir. Dijital büret sayesinde titrasyon işlemlerinizi verimli ve kusursuz bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir.

Özellikleri;

  • Çözelti transferini devamlı gerçekleştirebilirken hızlı titrasyon deneyimi sunmaktadır.
  • Çözeltilerin doldurulması kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir.
  • Dijital büret , titrasyon işlemini sonucunun güvenilir ve doğru olmasını sağlarken aynı zamanda ekranın sonuçları gösterebilmektedir.
  • Yapısı ve formu oldukça işlevsel ve kullanımını kolaydır.

Cam Büret

Cam büretler aslında tüm büret işlevlerinin temel yapısıdır. Bir ucunda musluğu bulunan, sıvıların hacmini ölçümleyebilen ve titrasyonlarda kullanılan temel seviyede laboratuvar materyalidir.

Otomatik Büret

Otomatik Büret aynı zaman depolu büret olarak da geçmektedir. Pompa sayesinde sıvıyı otomatik büret içinde hareket etmesini sağlarken aynı zamanda ara bir musluğa sahiptir. İyi derecede damla kontrolüne bulunan otomatik büret ayrıca sızdırmaz özelliğe sahiptir.,

Büret Kullanım Alanları

Büret cihazı, sahip olduğu pek çok özellik sayesinde pek çok farklı sektörde kullanılabilmektedir. Daha somut bir ifade şekliyle; laboratuvar ortamı bulunan her sektörde kullanılmaktadır.

Büret cihazları, farklı modellere sahip olup, kullanılacağı sektöre ve işe göre değişiklik gösterebilir.

Büretler bahsettiğimiz üzere hassas titrasyon işlemlerinden kullanılmaktadır. Bu sebeple titrasyonun kullanım alanlarını sıralamak doğru olacaktır.

  • Asit-Baz Titrasyonları
  • Çöktürme Titrasyonları
  • Kompleksometrik Titrasyonlar
  • İndirgenme-Yükseltgenme Titrasyonları

Büret Bakım ve Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Büretlerin bakımı ve temizlenmesi hassas ölçümlere aracılık etmesi sebebi ile büyük öneme sahiptir. Bu sebeple bu konuda oldukça özenle çalışılmalıdır.

Öncelikle büret kullanılmadan önce temizleyici maddeler ile olabildiğince temizlenmelidir. İyice durulandığından da emin olmalısınız. Zorlayıcı kirler bulunması durumunda sabun ile birlikte büret fırçası kullanarak temizlemek doğru ve etkili olacaktır. Temizleme ardından saf su ile durulunması önemli olan bir diğer faktördür.

Durulanmasının ardından büret içerisinde su damlasının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sıvı ya da gaz transferi yapıldığından dolayı akışı engelleyecek daha ölçümlemeyi bozacak bir aksiliğin yaşanmaması çabalanmaktadır.

İkinci madde ile birlikte anlayabileceğiniz iyice kuru olduğundan emin olmalısınız. Bu işlem yerine kullanacağınız çözelti ile büretin içini çalkayabilirsiniz.

Büreti bu işlemlerden geçirdikten sonra büret ile ilgili işlemler güvenle yapılabilmektedir. Pek çok farklı sektörde, efektif bir şekilde kullanılabilen bu cihazın temizliği de, son derece basittir.

Büret Fiyatları

Sizler için laboratuvarlarda titrasyon işlemlerinden tercih edilen ve farklı hacimlerdeki ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ürünlerin ve fiyatlarının bulunduğu bir liste oluşturduk. Liste haricinde bulunan ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünlerimize bakmak için web sitemizi ziyaret edebilir ya da bizlere arayarak aklınıza takılan detayları danışabilirsiniz.

Cihazlar
HIRSHMANN Solarus® DİJİTAL BÜRET 10 ML
HIRSHMANN Solarus® DİJİTAL BÜRET 20 ML
HIRSHMANN Solarus® DİJİTAL BÜRET 50 ML
HIRSHMANN Opus® DİJİTAL BÜRET 50 ML

Bu yazımızda sizlere büret çeşitleri olan dijital büret, otomatik büret ve cam büret konusunda bilgi vermek, çeşitlerinin özellikleri, bakım ve temizliğinin nasıl yapıldığı, kullanım alanları ve fiyatları konusunda da bilgilendirmek istedik. Ayrıca laboratuvarınız için uygun olabileceğini düşündüğümüz ilgili cihazları fiyat sıralamaları ile tablo halinde sizlere sunduk. Sizlere fayda içerikler sunmak için çalışıyoruz. Gelecek içeriklerimizden haberdar olmak bizi takip etmeye devam edin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir