Biyogüvenlik Kabini Nedir? Ne İşe Yarar? - 01

Biyogüvenlik Kabini Nedir? Ne İşe Yarar?

Biyogüvenlik Kabini Nedir?

Biyogüvenlik kabinleri, bulaşıcı olabilecek patojenler ve mikroorganizmalar üzerinde güvenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmalar yapmak için kullanılan kabinlerdir. Biyogüvenlik kabinleri, zararlı olan bakteri ve virüslerden kurtulmak için çeşitli atık hava filtreleri ile tasarlanmıştır.

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

Biyogüvenlik kabinleri çevreyi ve personeli korumak ve deneyi korumak amaçlarıyla birbirinden ayrılan 2 farklı türe sahiptir. Biyogüvenlik kabinleri, mikrobiyolojik işlemlerde, robotik çalışmalara imkan sağlamaktadır. Bacalı Biyogüvenlik kabini, genellikle tüberküloz ve verem gibi hastalıklarda kullanılırken, Sitotoksik Bİyogüvenlik kabini ilaç yapımı alanında kullanılmaktadır.

Biyogüvenlik Kabini Çeşitleri Nelerdir?

Biyogüvenlik kabini, kullanım alanları ve amaçlarından dolayı farklı şekillerde tasarlanabilmektedir. Biyogüvenlik kabinleri güvenlik donanımları ve diğer özellikleriyle birlikte üç farklı tasarım olarak karşımıza çıkabilir. Kabinlerin sınıflandıran, sahip oldukları koruma donanımlarıdır. Sınıf arttıkça koruma seviyesi de doğru orantılı olarak artmaktadır. Gelin, birlikte bu biyogüvenlik çeşitlerine bir göz atalım!

Class 1 Biyogüvenlik Kabini

Class 1 Biyogüvenlik kabini, paslanmaz çelikten yapılan, dayanıklı gövde yapısına sahip, harici olarak donanıma eklenmiş ışık, kolay temizlenebilir ön filtre ve kumandalı kontrol birimleri olarak tasarlanmıştır.

Class 1 Biyogüvenlik kabini, kimyasallar ve tozlar gibi maddelerle çalışırken, çalışanların can güvenliğini maksimum seviyeye çıkartmak için kullanılır.

Class 1 Biyogüvenlik kabini, hava yoluyla yayılan mikroorganizma ve bakteriler üzerinde çalışırken yeterli koruma sağlayamayacağında dolayı, bu genellikle bu amaçla kullanılmaz. Bu tür maddelerle çalışırken Class 2 Biyogüvenlik kabini daha kullanışlı ve güvenli olacaktır.

Class 2 Biyogüvenlik Kabini

Class 2 Biyogüvenlik kabini, personel, çevre ve çalışmayı korumak için en önemli biyogüvenlik kabini olarak adlandırılabilir. Bundan dolayıdır ki en yaygın kullanılan Biyogüvenlik kabini de Class 2’dir.

Class 2 Biyogüvenlik B1 kabini, HEPA filtresi donanımıyla çalışma alanına dikey yönlü hava akımı sağlamaktadır. HEPA filtresi yardımıyla filtrelenen havanın %70’i kabin içerisinde dolaştırılırken %30’u ise dışarıya atılmaktadır.

Class 2 Biyogüvenlik kabininin bir diğer modeli olan B2 kabininde ise havanın tamamı dışarı atlımaktadır. B1 modelinde farkı HEPA filtresinin, filtrelene havayı dışarı atma oranıdır.

Class 3 Biyogüvenlik Kabini

Class 3 Biyogüvenlik kabini de tıpkı diğer modeller gibi kabin içerisindeki çalışmaları, çalışanlar ve çevreyi üzerinde çalışan mikroorganizmalar ve virüslerden korumak üzere tasarlanmıştır. Diğer modellere kıyasla daha güçlü bir HEPA filtresine, daha geniş ölçülere ve daha fazla ışık donanımına sahiptir.

Gürültü seviyesi sıfıra yakın olan Class 3 Biyogüvenlik kabini, tüm işlemlerini otomatik olarak insan desteği olmadan gerçekleştirebilir.

Kullanım alanlarına ve şekillerine göre farklılık gösteren biyogüvenlik kabini modelleri, temel olarak sahip olduğu filtreler ve diğer donanımlarıyla, oluşabilecek kaza risklerini minimuma indirmekte ve çalışan kişi veya kişilerin can güvenliğini maksimize etmektedir. Bu sebeple biyogüvenlik kabini, neredeyse tüm laboratuvarlarda yaygın bir şekilde yer almaktadır.

Biyogüvenlik Kabini Modellerini İncelemek İçin Lütfen Tıklayın.

Biyogüvenlik Kabini Özellikleri Nelerdir?

Biyogüvenlik kabini nedir?” sorusuna yanıt bulduğumuza göre artık özelliklerini inceleyebiliriz;

Biyogüvenlik kabinleri,

 • Üzerinde çalışılan mikroorganizmları ve bakterilerin havalandırma filtresi ile etrafa yayılmasını engellemektedir.
 • Çalışanların, üzerinde çalıştığı mikroorganizma veya bakterilerden etkilenmesini engellemektedir.
 • İlaç hazırlama işlemlerinde oldukça güvenli olduğundan, ilaç firmaları için vazgeçilmez konumdadır.
 • İncelenen mikroorganizma ve bakterilere karşı, ışık donanımıyla birlikte daha fazla inceleme imkanı sunmaktadır.
 • Çeşitli ölçülere sahip tasarımlarıyla hemen hemen her laboratuvarda kendisine yer bulabilmektedir.

Biyogüvenlik Kabini Kullanım Alanları Nelerdir?

Biyogüvenlik kabini, laboratuvar içeren tüm sektörlerde kullanılabilir. Bu sektörler genellikle;

 • Gıda
 • Ziraat
 • Petrokimya
 • Tıp
 • Veterinerlik
 • Hastane
 • İlaç
 • Çevre
 • Kimya

Gibi sektörlerde karşımıza çıkmaktadır.

Biyogüvenlik Kabini Fiyatları Nelerdir?

 

Biyogüvenlik Kabini Fiyat Listesi Fiyatlar
Alpina Bio100 Biyogüvenlik Kabini Class II 95 Cm 870 € + KDV
Alpina Bio160 Biyogüvenlik Kabini Class II 156 Cm 1275 € + KDV
Alpina Bio100 Cyto Sitotoksik Biyogüvenlik Kabini Class II 95 Cm 1000 € + KDV
Alpina Bio190Cyto Sitotoksik Biyogüvenlik Kabini Class II 187 Cm 1400 € + KDV

Lab 724 ekibi olarak, bu içeriğimizde sizlere “Biyogüvenlik kabini nedir ve ne işe yarar” sorularına elimizden geldiğince yanıt bulmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Laboratuvar cihazları hakkında daha fazla ve daha detaylı bilgiler almak için Lab724‘ü takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir