Biyogüvenlik Kabini Çeşitleri Nelerdir? - 01

Biyogüvenlik Kabini Çeşitleri Nelerdir?

Laboratuvar ortamlarında yapılan çalışmaların sağlıklı yürütülmesi çok önemli bir husustur. Çünkü tehlikeli madde uygulamaları sayesinde oluşabilecek herhangi bir zarardan dolayı hem laboratuvar çalışanları hem de çevre kötü bir şekilde etkilenebilmektedir. Dolayısıyla bu gibi sorunların oluşmaması adına biyogüvenlik kabini sistemi oldukça kullanılmaktadır.

Website Slider Bannerlab724 laboratuvarcihazları

Bu yazımızda ise sizlere biyogüvenlik kabini nedir, çeşitleri, özellikleri ve biyogüvenlik kabini fiyatları hakkında bilgi vereceğiz. Keyifli okumalar !

Biyogüvenlik Kabini Nedir?

Biyogüvenlik kabini, personeli, çalışılan ortamı ve çevreyi hava akımını HEPA filtrelerinden geçirerek zararlı maddelerden koruduğu bir laboratuvar kabinidir. Biyogüvenlik kabini genel olarak bulaşıcı mikroorganizmalar üzerinde etkisini göstermektedir.

Laboratuvarın ve laboratuvarda görevli olan çalışanların daha güvenli bir ortamda çalışmalarına devam etmesi için kullanmalıdır. Dolayısıyla biyogüvenlik kabini neredeyse her laboratuvarda bulunmaktadır. Biyogüvenlik kabini sistemine benzer çeker ocakları da kullanılmaktadır. Fakat çeker ocakları biyogüvenlik kabini sisteminde bulunan HEPA filtreye sahip olmadığı için etki düzeyi daha düşük seviyededir. Tüm bunların yanında HEPA filtre nedir sorusunu da cevaplamak daha yararlı olur.

İlginizi çekebilir: Hassas Terazi Nedir? Hassas Terazi Özellikleri Nelerdir?

HEPA Filtre Nedir ?

HEPA, yüksek verimli partikül yakalayıcı olarak da adlandırılır. HEPA filtre %85 ve daha yüksek oranlarda havada bulunan zararlı maddeleri arındıran bir filtredir. Avrupa standartlarında üretilen HEPA filtreler, kullanıldıkça daha iyi bir performans göstermektedir. Dolayısıyla dayanıklı filtreler olduğu için güvenle kullanılabilir. Sadece biyogüvenlik kabini için değil, evinizdeki süpürgede de kullanabileceğiniz bir filtredir. Günümüzde de, ameliyathaneler, laboratuvarlar, hastaneler gibi ortamlarda da temiz havanın sürekliliğini sağlamak için kullanılmaktadır.

Biyogüvenlik Kabini Çeşitleri Nelerdir ?

Çalışanın ve çevrenin güvenliğini sağlayan biyogüvenlik kabini 3 çeşide ayrılmaktadır. Bunlar

 1. Class I
 2. Clas II
 3. Class III

olarak adlandırılır.

Class I Biyogüvenlik Kabini:

Class I biyogüvenlik kabini sektörde en az tercih edilen biyogüvenlik kabinidir. Çünkü işlevsel özellikleri tam anlamıyla yeterli değildir. Class I biyogüvenlik kabini laboratuvar çalışanını koruyabilir fakat deney malzemeleri üzerindeki zararlı maddeleri etkisiz hale getiremez. Bu sebeple de Class I biyogüvenlik kabini önerilmemektedir.

Class II Biyogüvenlik Kabini:

Class II biyogüvenlik kabini biyomedikal ve mikrobiyoloji laboratuvarlarında oldukça kullanılmaktadır. Bu model hem laboratuvar çalışanına hem deney malzemelerine hem de çevreye etki ederek steril bir ortam ve sağlıklı hava yaratır. Class II biyogüvenlik kabini;

 1. A Tipi Biyogüvenlik Kabini
 2. B Tipi Biyogüvenlik Kabini

olarak ikiye ayrılmaktadır.

Class II A Tipi Biyogüvenlik Kabini, kullanıcının bulunduğu odadan kabinin içine doğru bir hava akım güzergahına sahiptir. Bu sayede hava akımı sayesinde kullanıcının güvenliği sağlanmaktadır. Kabine giden bu hava, atık HEPA filtresinden de geçerek çevresel koruma sağlamaktadır. Tip A biyogüvenlik kabini sisteminde, hava akımı odada devirdaim yapmaktadır. Bu noktada, odanın içerisinde dolaşan havayı engelleyecek bir baca yapılmadığı takdirde Tip A biyogüvenlik kabini sistemi ile zehirli kimyasal maddeler üzerinde çalışmalar yapmak %100 emniyetli olmamaktadır.

Class II B Tipi Biyogüvenlik Kabini, A Tipi biyogüvenlik kabini ile neredeyse aynı çalışma sistemine sahiptirler. Aralarındaki en büyük fark ise; B Tipi biyogüvenlik kabini binanın ana baca sisteminde direkt olarak bağlı olmalısıdır. Böylece hava odanın içinde devirdaim yapmadan dışarı çıkabilmektedir.

Class III Biyogüvenlik Kabini:

Class III biyogüvenlik kabini, Class II modeli ile aynı koruma mekanizmasına sahiptir.  Yani çevreye, deney malzemelerine ve laboratuvar çalışanlarına etki etmektedir. Class III biyogüvenlik kabini açılamayan gözetleme penceresi sayesinde tamamen kapalı ve gaz sızdırmayan bir yapıya sahiptir. Class III biyogüvenlik kabini genel olarak en tehlikeli biyolojik çalışmalarda kullanılmaktadır. Nedeni ise, bulaşıcı aerosollara karşı en yüksek korumayı sağlamasıdır.

Biyogüvenlik Kabini Özellikleri Nelerdir?

Biyogüvenlik kabinleri marka ve modellerine göre birçok özelliğe sahiptir. Aslında yukarıda biyogüvenlik kabini sistemlerinin genel özelliklerinden de bahsetmiş bulunduk. Dolayısıyla bu başlık altında bir biyogüvenlik kabini ürünü üzerinden teknik bilgiler vermek sizler için daha açıklayıcı bir yol olacağına inanıyoruz.

Biyogüvenlik kabini, laboratuvar ortamında çalışan kişilerin hayatını güvence altına alıp, oluşabilecek risklerin önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra, yapılacak işlerin daha kolay ve verimli bir şekilde ilerlemesine de yardımcı olmaktadır.

Biyogüvenlik kabini kullanarak çalışma alanı içersindeki riskleri minimuma indirebilirsiniz. 3 farklı kategoriye sahip olan Biyogüvenlik kabini cihazları, yapılacak işe göre farklı özellikler üzerinden tercih edilmektedir.

Alpina Bio160Cyto Sitotoksik Biyogüvenlik Kabini Class II Teknik Özellikleri:

 • Dikey laminer hava akımı,
 • Class II güvenlik sınıfı,
 • MPPS için% 99,995 verimlilik ile 1 Ön filtre 2 HEPA filtre,
 • Türkçe ve İngilizce dil desteği,
 • Otomatik filtre telafisi,
 • UV lamba çalışması,
 • Otomatik zamanlayıcı,
 • Ayarlanmış hava akımı,
 • Temiz ve kolay kullanımlı kontrol paneli – optik ve akustik sinyaller,
 • Sessiz çalışan fanlar, Çift Fanlı Sistem,
 • Elektriksel olarak kontrollü cam, tamamen kapama olanağı,
 • Paslanmaz çelik iç çalışma alanı,
 • Tekerlekli ve kilitlenebilir stand dizaynı,

ve daha birçok özelliğe sahiptirler.

Biyogüvenlik Kabini Fiyatları

Biyogüvenlik kabini fiyatları, tıpkı özellikleri gibi farklı model ve markalara göre değişkenlik göstermektedirler. Biyogüvenlik kabini sistemini satın almadan önce ürün hakkında daha fazla bilgi almak için araştırmalar yapmalısınız ve tam olarak ihtiyaca göre almalısınız. Cihaz hakkında daha fazla bilgi için dilerseniz bizimle de kolayca irtibata geçebilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda ise sizler için, web sitemizde en çok öne çıkan biyogüvenlik kabini ürünlerinin tablosunu oluşturduk. Bu tablo ile birlikte biyogüvenlik kabini fiyatları ve modelleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda daha fazla ürüne ulaşmak için; biyogüvenlik kabini cihazları sayfasına göz atabilirsiniz.

 

CİHAZLAR FİYATLAR
Alpina Bio160 Biyogüvenlik Kabini Class II 1100 € + KDV
Alpina Bio130Cyto Sitotoksik Biyogüvenlik Kabini Class II 1050 € + KDV
Alpina Bio100 Cyto Sitotoksik Biyogüvenlik Kabini Class II  1000 € + KDV
Alpina Bio190 Biyogüvenlik Kabini Class II 1250 € + KDV

Bu yazımızda biyogüvenlik kabini nedir, özellikleri, çeşitleri ve fiyatları başlıklarına değindik. Umarız sizler için açıklayıcı ve yararlı bilgiler verebilmişizdir. Laboratuvar  cihazları hakkında daha çok bilgiye ulaşmak için blog sayfamıza göz gezdirebilirsiniz. Bununla birlikte laboratuvar cihazları hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak için bizimle rahatlıkla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir