Analitik Terazi Nerede Kullanılır? - 01

Analitik Terazi Nerede Kullanılır?

Bir çok sektörde tartım uygulamalarında kullanılan analitik terazi cihazlarından daha önce bir kaç konuda bahsetmiştik. Kullanışı oldukça basit olan bu cihazlar tartım uygulaması gerektiren sektörler için bir o kadar önemlidir. Dolayısıyla analitik terazi konusuna sizler için daha kapsamlı bir şekilde değinmek istedik. O halde analitik terazi nerede kullanılır, bir bakalım. Keyifli okumalar!

Analitik Terazi Nedir?

Okunabilirliği 0.1 gr ile 0.00001 gr arası olan analitik terazi , numunenin kütlesini en verimli şekilde ölçmek için kullanılan ve yüksek hassasiyet gerektiren tartım uygulamaları için kullanılan bir laboratuvar cihazıdır.

Analitik terazi ile yapılan tartım uygulamaları yüksek hassasiyet gerektiren uygulamalardır. Çünkü ortamda oluşan en küçük titreşim ya da hava akımı bile küçük bir numunenin yanlış sonuç vermesine sebebiyet verebilir. Dikkatle yapıldığı takdirde en verimli sonucu almak kesinlikle mümkündür. Tabii teknoloji her alanda geliştiği için analitik terazi de aynı oranda gelişmiştir ve eski cihazlara göre bir çok yeni özellik eklenmiştir. Bunlardan en önemlisi de her iklim koşulunda verimli sonuç alabiliyor olmanızdır. Analitik terazi cihazları, güvenli ve hassas tartımlar için çok önemli rol oynarlar. Bununla birlikte de kolay bir kullanıma sahip oldukları için oldukça tercih edilen bir laboratuvar cihazı haline gelirler. Analitik teraziler, taşınabilir bir tasarıma sahiptir ve laboratuvar tezgahında büyük yer kaplamaz.

Analitik Terazi Nerede Kullanılır ?

 • Kimya
 • Endüstri
 • Eğitim
 • Kozmetik
 • Eczacılık
 • İlaç
 • AR-GE

gibi birçok alanda kullanılan analitik terazi cihazları, yüksek hassasiyet gerektiren tartım uygulamaları için kullanılmaktadır. Analitik teraziler, çok basamaklı sayılara kadar okunabilirlik derecesine sahip olduğu için hassas terazilere göre daha çok tercih edilmektedir. Çünkü bir hassas teraziden alabileceğin değerin daha detaylı ölçümünü bir analitik teraziden alabilirsiniz. Dolayısıyla özellikle ilaç, kozmetik gibi alanlarda analitik terazi tercih edilmektedir.

Analitik Terazi Özellikleri

Analitik terazi cihazları, teknolojinin gelişmesiyle beraber hatırı sayılır yeniliğe ve gelişime uğramıştır. Eski nesil analitik terazi cihazlarına göre daha iyi sonuçlar vermektedir. Cihazda bulunan her bir özellik, cihazın nasıl bir işlevi olduğunu anlatır. Ufak araştırmalar yaparak kendi kriterlerinize uygun bir analitik terazi seçebilirsiniz. Aynı zamanda iletişim bölümünden bizlere rahatlıkla ulaşarak, kafanıza takılan soruları kolaylıkla sorabilirsiniz.

Analitik teraziler genel olarak aynı işlemi yapmak için kullanılsa da her biri farklı detaylarda özelliklere sahiptirler. Gelin tüm yeni nesil analitik terazi cihazında bulunan özelliklere bir göz atalım;

 • Her iklim koşulunda verimli tartım gerçekleştirmektedir.
 • 0.01 gr – 0.00001 gr aralığında hassasiyete sahiptir.
 • Cihaz kapasitesi her analitik terazi için farklıdır.
 • Dijital ekrana sahiptir.
 • Dahili,harici ve otomatik kalibrasyona sahiptir.

Yukarıda görmüş olduğunuz maddeler tüm yeni nesil analitik terazi cihazlarında bulunan özelliklerdir. Bir de analitik terazi seçerken dikkat etmeniz gereken özelliklere göz atalım;

 • Kapasite
 • Hassasiyet
 • Tekrarlanabilirlik
 • Çalışma Sıcaklık Aralığı
 • Doğrusallık
 • Dara Aralığı
 • Stabilizasyon Zamanı
 • Tartım Modları
 • Tartım Birimleri

SHIMADZU AP-224W Analitik Terazi

SHIMADZU AP-224W Analitik Terazi, en çok tercih edilen analitik terazi ürünlerinden biridir. İlaç, kimya ve akademik araştırmalar için özel olarak geliştirilmiştir. Aynı zamanda HPLC uygulamalarını destekler ve ISO, GLP, GMB ve diğer gereksinimleri de karşılamaktadır.  Sizler için kolaylık olması adına SHIMADZU AP-224W Analitik Terazi cihazının teknik özelliklerini tablo olarak oluşturduk. Daha detaylı bilgiye ulaşmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

SHIMADZU AP-224W Analitik Terazi Teknik Özellikleri
Tartım Kapasitesi 220 Gr
Hassasiyet 0.1 mg
Kalibrasyon Dahili Kalibrasyon
Tekrarlanabilirlik 0,1 mg
Ekran Kolay Okunabilir OEL Ekran
Doğrusallık ±0,2 mg
Stabilizasyon Süresi 2 s
Çalışma Aralığı 5… 40 °C sıcaklık  / 20… 85% nem
Tartım Kefesi Boyutu Ø91 mm
Yaklaşık Net Ağırlık 7 kg
Ebatlar 212 x 367 x 345 mm

Analitik Terazi Nasıl Kullanılır ?

SHIMADZU AP-224W Analitik Terazi ürünün kullanımı oldukça kolaydır. 3 maddede analitik terazinin kullanım mantığına değinirsek;

 1. Bir toplama kabı terazinin kefesine konarak tartılır.
 2. Sonrasında, asıl tartılacak numune, kefeye tekrar konur.
 3. İki kütlenin arasında oluşan fark, numunenin ağırlığını göstermektedir.

Analitik Terazi Fiyatları

Analitik terazi fiyatları modeline ve sistemine göre değişiklik göstermektedir. Satın alacağınız ürünün sizin yapacağınız tartım uygulaması standartlarını karşılayıp karşılamadığını iyi araştırmalısınız. Bu noktada dilerseniz, iletişim bölümünden müşteri servisimize ulaşarak cihazlarımız hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Aşağıda, sitemizde en çok tercih edilen analitik terazi cihazlarının fiyat tablosunu oluşturduk. Dilerseniz tablo üzerinden de diğer cihazlarımızın detaylı bilgilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

Analitik Terazi
Shimadzu ATX224 Analitik Terazi
Shimadzu AUX320 Analitik Terazi
SHIMADZU UW-1020H Yarı Analitik Terazi
RADWAG AS 310 R.2 Analitik Terazi

Bu yazımızda analitik terazi nerede kullanılır konusunu kapsamlı olarak ele almakla birlikte, alanında en çok tercih edilen cihazlardan biri olan SHIMADZU AP-224W Analitik Terazi hakkında da sizleri bilgilendirmek istedik. Umarız sizlere faydalı bir içerik sunabilmişizdir. Daha fazlası için takipte kalın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir